Zamknij

Świat walczy nie tylko z koronawirusem. Potężny tajfun Vongfong uderzył w Filipiny

Magdalena Kulej
14.05.2020 18:56
Tajfun Vongfong
4 Zobacz galerię
fot. AP/Associated Press/East News

Tajfun Vongfong dotarł w czwartek do Filipin. Wszystko podczas epidemii COVID-19. Władze obawiają się przeludnienia w schroniskach, gdzie może dojść do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Tajfun Vongfong to pierwszy tajfun, który nawiedza Filipiny w tym roku. Żywiołowi towarzyszą porywy wiatru osiągające prędkość do 190 kilometrów na godzinę. Władze ewakuują mieszkańców z terenów, gdzie zagrożeniem są powodzie i osuwiska.

Synoptycy przewidują, że Vongfong będzie przemieszczał się teraz na północny zachód i wkrótce uderzy w wyspę Luzon, gdzie leży stolica Manila.

Tajfun Vongfong a koronawirus na Filipinach

Tymczasem na Filipinach wciąż obowiązują ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem. Gubernatorzy twierdzą, że utrzymanie dystansu społecznego będzie praktycznie niemożliwe w przypadku osób ewakuowanych do schronisk z powodu nadciągającego tajfunu. Niektóre schroniska już teraz służą jako miejsca kwarantanny i być może będą musiały zostać przekształcone w schrony.

Tymczasem rozprzestrzenianie się koronawirusa w położonej na południowy zachód od Filipin Indonezji nie słabnie. W czwartek stwierdzono tam 568 nowych przypadków zakażenia, co zwiększyło ten bilans od początku pandemii do nieco ponad 16 tys. Piętnaście kolejnych osób zmarło, zwiększając liczbę zgonów do 1043. Do tej pory ponad 3500 osób wyzdrowiało, a 127,8 tys. przebadano na obecność SARS-CoV-2. Jeszcze w środę w Indonezji było 689 nowych infekcji, a we wtorek - 484.

RadioZET.pl/PAP/CNN