Zamknij

Ewakuacja w Tajlandii. Reuters: Dwaj chłopcy wydobyci z jaskini

Redakcja
08.07.2018 13:42
Tajlandia
fot. PAP/EPA

Pierwszych dwóch członków chłopięcej drużyny piłkarskiej wydobyto z jaskini w prowincji Chiang Rai na północy Tajlandii - poinformował w niedzielę Reuters, powołując się na przedstawiciela lokalnych władz. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje korespondenta TVN24 Wojciecha Bojanowskiego. w Tajlandii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Uratowani chłopcy zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala polowego.

''Tajlandzka armia informuje, że pierwszy chłopiec został wydobyty z jaskini o 17:37 i obecnie znajduje w polowym szpitalu. Chwile później o 17:50 drugi chłopiec znalazl sie na zewnątrz i również został przetransportowany do punktu medycznego'' - podał na Twitterze Wojciech Bojanowski. 

Rozpoczęta w niedzielę rano akcja ratunkowa potrwa od dwóch do trzech dni - poinformował jeden z jej dowódców. Zastrzegł, że akcja może się wydłużyć, jeśli zmienią się warunki pogodowe.

Dodał, że każdemu ewakuowanemu dziecku będzie towarzyszyło dwóch nurków, w tym jeden z zagranicy i jeden z Tajlandii. Operacja rozpoczęła się w niedzielę o godz. 10 czasu lokalnego (godz. 5 w Polsce); w ocenie Chalongchaia uwolnienie z jaskini pierwszego z chłopców zajmie co najmniej 11 godzin.

12 chłopców w wieku od 11 do 16 lat z jednej drużyny piłkarskiej wraz z trenerem pozostaje uwięzionych pod ziemią w jaskini Tham Luang Nang Non od 23 czerwca.

Dotychczas wszelkie próby kończyły się jednak niepowodzeniem. Po utracie przytomności spowodowanej brakiem tlenu po wejściu do jaskini zmarł w piątek jeden z tajskich ratowników.

Ratownicy nie wykluczali scenariusza, w którym młodzi piłkarze mieli spędzić w środku nawet kilka miesięcy.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/DG