Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tajlandia. Pierwsze nagranie ocalonych chłopców z jaskini [WIDEO]

11.07.2018 15:10
xxx wiadomosci

W środę w Tajlandii odbyła się konferencja podsumowująca zakończoną akcję ratunkową w jaskini Tham Luang. Dziennikarzom z całego świata zaprezentowano krótkie nagranie ze szpitala w Chiang Rai, gdzie znajdują się uratowani chłopcy i ich trener. 

TAJLANDIA SZPITAL fot. Twitter screen

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na wcześniejszej konferencji prasowej tajlandzki inspektor zdrowia publicznego Thongchai Lertwilairatanapong poinformował, że chłopcy i ich trener schudli podczas 17 dni spędzonych w zalanej jaskini, ale mieli dostęp do wody kapiącej ze sklepienia i "dbali o siebie".

Jak dodał, chłopcy są w "bardzo dobrym stanie psychicznym" - "prawdopodobnie dlatego, że przez cały czas przebywali razem, pomagając sobie nawzajem".

Tajlandia: filmy ze szpitala 

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać, jak uratowani chłopcy leżą lub siedzą w łóżkach z maseczkami na twarzach. Część z nich macha do kamery. 

Thongchai powiedział, że "wszyscy chłopcy są też w dobrym w stanie fizycznym, nie mają gorączki czy poważnych infekcji. Tylko trzej z nich i trener mają lekką infekcję płuc" - poinformował Thongchai, dodając, że cała trzynastka spędzi w szpitalu jeszcze tydzień.

Jak dodał, czterej chłopcy uratowani w niedzielę mogą już jeść normalne posiłki i chodzić, podczas gdy czwórka uwolniona dzień później na razie przyjmuje jeszcze miękką żywność.

23 czerwca dwunastu chłopców w wieku od 11 i 16 lat z drużyny piłkarskiej i ich 25-letni trener utknęło w jaskini w prowincji Chiang Rai w północnej Tajlandii, odciętej od świata przez ulewne deszcze i podnoszący się poziom wody. Po dziewięciu dnia poszukiwań zaginionych odnaleźli brytyjscy nurkowie. W ramach skomplikowanej operacji cała grupa została wydobyta na powierzchnię w niedzielę, poniedziałek i wtorek.

RadioZET.pl/Twitter/PAP/DG 

Oceń