Zamknij

Cud w Tajlandii. Po 9 dniach dzieci odnalazły się w jaskini [WIDEO]

Redakcja
02.07.2018 18:47
Tajlandia. Dzieci zaginione w jaskini odnalezione
fot. Tham Luang Rescue Operation Center/AP/East News

Wszyscy zaginieni w tajlandzkiej jaskini zostali odnalezieni żywi. 12 chłopców z drużyny piłkarskiej i ich trener byli poszukiwani od dziewięciu dni. Na ich ślad trafili marynarze z sił specjalnych marynarki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak zaznaczyła agencja AFP, akcja ratunkowa prowadzona była w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Ulewne deszcze blokowały dostęp do komór jaskini. Jednak w poniedziałek nurkowie skorzystali z okna pogodowego i dotarli do miejsca, gdzie znajdowali się zaginieni. 

Zobacz także

– Wszystkie 13 osób jest bezpiecznych. Zajmiemy się nimi do momentu, kiedy będą mogli się ruszyć – powiedział lokalny gubernator Narongsak Osottanakorn na konferencji prasowej. Dodał, że do odnalezionych zostanie wysłany lekarz, który potrafi nurkować oraz zapasy jedzenia. – Nie jestem pewny, czy będą mogli jeść, bo nic nie jedli przez jakiś czas – zaznaczył.

Tajlandzka marynarka wojenna opublikowała pierwszy film pokazujący moment odnalezienia zaginionych.

Uratowani po dziewięciu dniach

Dzieci w wieku 11-16 lat i ich 25-letni trener zaginęli 23 czerwca po wejściu do jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai w północnej Tajlandii. Kompleks jaskiń ciągnie się tam przez kilka kilometrów, przejścia są wąskie, a w porze deszczowej często zalewa je woda.

Akcją ratunkową żyła cała Tajlandia. Rodziny zaginionych do samego końca nie traciły nadziei na odnalezienie dzieci z drużyny piłkarskiej i ich trenera. Szukały nie tylko miejscowe służby. Do Tajlandii przyjechało również około 30 amerykańskich żołnierzy oraz zespół brytyjskich nurków specjalizujących się w pracy w jaskiniach.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD