Zamknij

Tajlandia. Nerwowe oczekiwanie. Za nami deszczowa noc [NOWE FAKTY]

Redakcja
09.07.2018 07:55
Tajlandia
fot. PAP/EPA

W poniedziałek na północy Tajlandii trwa oczekiwanie na wznowienie akcji ratunkowej mającej na celu wydobycie z zalanej jaskini na północy kraju ośmiu pozostających tam chłopców i ich trenera. W niedzielę udało się stamtąd wydostać czworo dzieci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w wydanym komunikacie szef MSW Tajlandii Anupong Paojinda, w poniedziałek rano spotkają się członkowie operacji ratunkowej, aby omówić kolejny etap działania.

Anupong przekazał, że w drugiej fazie akcji udział wezmą ci sami nurkowie, którzy dzień wcześniej zdołali wyprowadzić na świat czterech z 12 uwięzionych w jaskini chłopców. Nurkowie muszą ponadto rozmieścić więcej butli ze sprężonym powietrzem wzdłuż wytyczonej trasy prowadzącej na zewnątrz, co – jak dodał – może zająć kilka godzin.

Szef MSW podał też, że czterej chłopcy uratowani w niedzielę są silni, a stan ich zdrowia jest dobry, ale i tak będą poddani szczegółowym badaniom w szpitalu.

Akcja ratunkowa w Tajlandii 

Jak podały lokalne media, rodziny uratowanych dzieci wciąż czekają, by się z nimi zobaczyć. Władze poleciły im, by były w gotowości. Ósme piętro szpitala w mieście Chiang Rai, na którym umieszczono chłopców, jest strzeżone przez policję.

Pełniący obowiązki gubernatora prowincji Chiang Rai i zarazem szef akcji ratunkowej, Narongsak Osattankorn, powiedział na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem, że akcja ratunkowa zostanie wznowiona nazajutrz między godz. 7 i 17 (między godz. 2 i 12 w Polsce).

Zobacz także

W nocy z niedzieli na poniedziałek na północy Tajlandii padały ulewne deszcze i nie wiadomo, jak wpłynie to na warunki w zalanej jaskini. W poniedziałek rano opady ustały, ale niebo było zachmurzone. Krajowa służba meteorologiczna na 60 proc. oceniła prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu w poniedziałek oraz przestrzegła przed burzami z piorunami w kolejnych dniach. Niekorzystne prognozy oznaczają, że nurkowie będą musieli w miarę możliwości przyspieszyć całą akcję.

W operacji wydobywania dzieci z jaskini uczestniczy 90 nurków, w tym 50 zagranicznych.

TAJLANDIA. ZDJĘCIA Z AKCJI RATUNKOWEJ: 

NAJWAŻNIEJSZE FAKTY: 

RadioZET.pl/PAP/DG