Zamknij

Wydobycie nastolatków z jaskini może potrwać kilka miesięcy

Redakcja
03.07.2018 12:37
Tajlandia. Wydobycie nastolatków z jaskini może trwać miesiącami
fot. PAP/EPA/PONGMANAT TASIRI

Wydobycie grupy 12 nastoletnich piłkarzy i ich trenera może potrwać nawet cztery miesiące. Powodem są obfite opady deszczu, które utrudniają dotarcie do zaginionych. Ratownicy dotarli do nich po dziewięciu dniach poszukiwań.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował kpt. Akanand Surawan, dowódca królewskiej tajlandzkiej marynarki wojennej, służby przygotowują się na dostarczanie grupie nastolatków i ich trenerowi jedzenia i napojów przez najbliższe cztery miesiące. Ponadto ratownicy mają próbować nauczyć uwięzionych w jaskini sztuki nurkowania, co pomoże w wydostaniu ich z wąskich korytarzy.

Zobacz także

Pora deszczowa w tej części Tajlandii zakończy się dopiero w październiku. Mimo to ratownicy mają nadzieję na wykorzystanie okna pogodowego w przerwie pomiędzy deszczami monsunowymi.

– Szacuje się, że chłopcy znajdują się w odległości około dwóch kilometrów od wejścia do jaskini i gdzieś pomiędzy 800 metrów a kilometrem pod powierzchnią – przekazał Bill Whitehouse, wiceszef Brytyjskiej Rady Ratowników Jaskiniowych, cytowany przez CNN.

Ratownicy cały czas szukają sposobu, jak szybciej dotrzeć do uwięzionych nastolatków. Dotychczasowe próby znalezienia naturalnej drogi do miejsca, gdzie ugrzęźli zaginieni, się nie powiodły.

Uratowani po 9 dniach

Członkowie juniorskiej drużyny piłkarskiej wieku 11-16 lat oraz ich 25-letni trener zaginęli w sobotę 23 czerwca. Stracono z nimi kontakt po wejściu do jaskini Tham Luang Nang Non w północnej Tajlandii. Kompleks jaskiń ciągnie się tam przez kilka kilometrów, przejścia są wąskie, a w porze deszczowej często zalewa je woda.

Zobacz także

W akcji ratunkowej uczestniczy ponad tysiąc osób, w tym brytyjscy nurkowie, amerykańscy żołnierze oraz eksperci z kilku innych krajów. Ich pracę utrudniają ulewne opady deszczu, za sprawą których poziom wody w jaskini stale się podnosił.

RadioZET.pl/CNN/PTD