Zamknij

Tajwan reaguje na chińskie manewry. Wysłano samoloty i okręty wojenne

Błażej Makarewicz
07.08.2022 08:38
Tajwan reaguje
fot. SAM YEH /AFP /East News

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że wysłało samoloty i statki, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie ćwiczenia wojskowe wokół wyspy. Źródło Reutersa zaznaczyło, że chińskie łodzie wielokrotnie " wtargnęły" do nieoficjalnej strefy buforowej.

Tajwan wysłał samoloty i okręty, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie manewry - przekazało ministerstwo obrony tego kraju. Resort przekazał, że 7 sierpnia rano liczne chińskie okręty wojskowe, samoloty i drony kontynuowały wspólne ćwiczenia w pobliżu Tajwanu, symulując ataki na ten kraj.

Z kolei premier Tajwanu Su Tseng-chang oświadczył w niedzielę w odpowiedzi na chińskie ćwiczenia wojskowe z ostrą amunicją wokół wyspy, że Chiny "arogancko" wykorzystały działania wojskowe do zakłócenia regionalnego pokoju i stabilności.

Tajwan reaguje na chińskie manewry

Przemawiając do reporterów w Taipei, premier Su wezwał Pekin do nienapinania swoich wojskowych mięśni i potępił "obcych wrogów", którzy próbują osłabić morale Tajwańczyków poprzez cyberataki i kampanie dezinformacyjne.

Jak podaje Reuters, w niedzielę rano około 10 chińskich i tajwańskich okrętów marynarki wojennej nadal pozostają w niewielkiej odległości od do linii środkowej Cieśniny Tajwańskiej. Źródło Reutersa zaznaczyło, że chińskie łodzie wielokrotnie " wtargnęły" do nieoficjalnej strefy buforowej, podczas gdy tajwańska marynarka pozostała w pobliżu, aby monitorować ruchy.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

RadioZET.pl/ PAP/ Reuters

C