Zamknij

Tak Brytyjczycy pożegnają królową. Hołd może chcieć oddać nawet milion osób

12.09.2022 08:44

Trumna z ciałem Elżbiety II będzie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie, czyli siedzibie parlamentu. Brytyjczycy będą mogli pożegnać królową od godz. 17:00 w środę do godz. 6:30 w dniu pogrzebu, 19 września - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.

królowa Elżbieta
fot. Jonathan Hordle/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Zamknięta trumna zostanie ustawiona na katafalku w Westminister Hall, będącej najstarszą częścią budynku. Pałac Westminsterski będzie w tym okresie otwarty dla osób chcących przejść koło trumny, aby oddać hołd Elżbiecie II, przez 24 godziny na dobę. Uprzedzono jednak, że w związku ze spodziewaną dużą liczbą osób, należy się przygotować na długie oczekiwanie w kolejce.

W niedzielę media podawały, że szacuje się, iż hołd królowej może chcieć oddać w ten sposób nawet milion osób. W poniedziałek po południu trumna z ciałem monarchini zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego w Edynburgu. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.

Ostatnia podróż Elżbiety II. Trumna z ciałem dotarła do Edynburga

Trumna z ciałem królowej w niedzielę opuściła zamek Balmoral, w północno-wschodniej Szkocji, gdzie monarchini zmarła. Droga trwała niemal 6,5 godziny i wiodła przez Aberdeen, a następnie wzdłuż wschodniego wybrzeża. Za karawanem wiozącym trumnę jechała jej córka, księżniczka Anna wraz z mężem Timothym Laurence'em. Niemal wzdłuż całej trasy zgromadzone były tłumy ludzi, chcących pożegnać Elżbietę II. Większość obserwowała przejazd konduktu w milczeniu, choć w niektórych miejscach oddawano hołd oklaskami, niektórzy także rzucali kwiaty na jezdnię.

Elżbieta II zmarła w miniony czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września. Nowym królem został Karol III.

loader

RadioZET.pl/PAP