Zamknij

Tak może przemieszczać się chmura radioaktywna. Energoatom pokazał mapę

29.08.2022 12:01

Chmura radioaktywna powstała w przypadku ewentualnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej obejmie też część Rosji – poinformował Energoatom. Ukraiński koncern atomowy przedstawił mapę i prognozę specjalistów na 29 sierpnia.

Zaporoska Elektrownia Atomowa
fot. Maxar Technologies/Associated Press/East News

Ukraińscy specjaliści Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej sporządzili prognozę na podstawie przewidywanych kierunków i siły wiatru we wskazanym terminie. 

"W przypadku awarii w jednym z bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej substancje radioaktywne będą się przemieszczać z kierunkiem wiatru na południowy wschód w stronę Rosji" – powiadomił Energoatom w komunikacie w niedzielę.

Misja MAEA w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W poniedziałek szef MAEA Rafael Grossi, który stoi na czele misji do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, poinformował, że jest już ona w drodze na południe Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu.

"Nadszedł czas, Misja Wspierająca i Pomocowa MAEA (ISAMS) jest teraz w drodze. Musimy chronić bezpieczeństwo największego obiektu nuklearnego na Ukrainie i w Europie. Mam zaszczyt kierować misją, która będzie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w tym tygodniu" – napisał.

– Jeśli delegacja MAEA ma zamiar przyjechać do elektrowni i odjechać, to nie widzę w tym żadnego sensu. Jeśli delegacja pozostanie na jej terenie na dłużej, to zobaczy, co wyprawiają tam Rosjanie i przekona się, że to nie Ukraińcy lecz Rosjanie ostrzeliwują ten obiekt i stwarzają niebezpieczeństwo katastrofy – powiedział w poniedziałek PAP pracownik tej elektrowni, który uciekł na tereny kontrolowane przez Ukrainę.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwują Enerhodar

W nocy z niedzieli na poniedziałek siły rosyjskie ponownie zaatakowały Enerhodar. Pociski spadły na dzielnice mieszkalne. Rannych zostało 10 cywilów, dwie osoby w stanie ciężkim przewieziono do szpitala. Wrogi ostrzał zniszczył lub uszkodził co najmniej 20 samochodów – powiadomił na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

Rosyjskie wojska zajęły Enerhodar i Zaporoską Elektrownię Atomową na początku marca. Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Energoatom Petro Kotin poinformował, że na terenie siłowni znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural, materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni".

W sierpniu rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarża o te incydenty władze w Kijowie.

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Obiekt znajduje się w odległości około 680 km na południowy wschód od Kijowa.

RadioZET.pl/PAP