Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Taksówkarz podpalił się w samochodzie. W akcie protestu

10.12.2018 12:40
xxx wiadomosci

Południowokoreański taksówkarz podpalił się w poniedziałek w swoim pojeździe w pobliżu gmachu parlamentu w Seulu, chcąc zaprotestować w ten sposób przeciwko usłudze wspólnych przejazdów (carpooling) proponowanej przez przedsiębiorstwo branży internetowej.

Taksówkarz podpalił się w samochodzie. W akcie protestu fot. Gauss Ulrike/East News

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

57-letni taksówkarz zmarł – poinformowała policja. W Seulu taksówkarze zrzeszeni w związkach zawodowych organizują wiece, protestując przeciwko planom firmy Kakao Mobility, zamierzającej zaoferować aplikację carpooling na smartfony.

Na razie ministerstwo transportu nie zareagowało

Taksówkarze obawiają się, że aplikacja może zagrozić ich miejscom pracy i domagają się od rządu, by odmówił wydania licencji na tę usługę. Kakao Mobility prowadzi testy swojej aplikacji, nie zważając na protesty. Rzeczniczka firmy wyraziła ubolewanie z powodu samobójstwa taksówkarza, ale odmówiła dalszych komentarzy.

Nie ma na razie reakcji południowokoreańskiego ministerstwa transportu.

Carpooling ma ruszyć 17 grudnia. Kakao Mobility informuje, że zarejestrowało się już ponad 50 tys. kierowców chętnych do świadczenia tej usługi.

Południowokoreańskie przepisy zabraniają świadczenia usług przewozowych przez prywatnych kierowców. W 2013 roku Uber musiał zaprzestać działalności w tym kraju. Firma Kakao Mobility twierdzi jednak, że jej usługa jest legalna, ponieważ prawo dopuszcza carpooling w godzinach dojazdów do i z pracy.

RadioZET/PAP/JZ

Oceń