Zamknij

Te kraje nie nałożą embarga na rosyjskie surowce. Będą nadal płacić Rosji za gaz i ropę

03.05.2022 15:03

Dwa kraje zadeklarowały chęć korzystania z rosyjskich surowców, pomimo ataku agresora na Ukrainę i praktykowanego przez niego ludobójstwa. Węgry i Słowacja stawiają własne bezpieczeństwo energetyczne ponad działania wojenne w Europie.

Te kraje nie nałożą embarga na rosyjskie surowce. Będą nadal płacić Rosji za gaz i ropę
fot. AP Pool/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie zjednoczyła wiele narodowości, które jednoznacznie wypowiedziały się przeciwko działaniom Putina i jego armii. Wiele krajów, firm, instytucji i przedsiębiorców zerwało współpracę z agresorem i nałożyło sankcje gospodarcze na Rosję. Putin w odpowiedzi podpisał dokument ustanawiający „sankcje” odwetowe dla Ukrainy i jej sojuszników. 

Sankcje wobec Rosji miały pozbawić Putina pieniędzy na finansowanie wojny w Ukrainie i doprowadzić gospodarkę Kremla do niewypłacalności. Są jednak kraje, które nie zrezygnują z rosyjskich surowców. Węgry i Słowacja wyłamują się z międzynarodowych ustaleń.

Węgry i Słowacja nie zrezygnują z rosyjskich surowców

- Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu - oświadczył we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Przebywający w Kazachstanie węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że rosyjskie dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" stanowią około 65 proc. zapotrzebowania na Węgrzech i nie ma alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby to zastąpić.

Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie. To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, obecnie fizycznie nie ma możliwości utrzymania gospodarki bez rosyjskiej ropy Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier

- Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - poinformowało we wtorek słowackie ministerstwo gospodarki. Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

"Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania" – zakomunikowało ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne. Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/Politico

Wojna w Ukrainie na żywo: