Zamknij

„Terror z grabieżą największych zasobów”. Plan Putina zdemaskowany

Michał Tomaszkiewicz
16.04.2022 10:22

- Rosja łączy terror z grabieżą największych zasobów Ukrainy - stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Przegrupowywanie się rosyjskich sił zbrojnych oraz nowe ofensywy w obwodach donieckim i ługańskim mają być dowodem, że Putinowi zależy na okradzeniu Ukrainy.

czołg w ukraińskim mieście
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

Wojna na Ukrainie, po wyparciu sił rosyjskich z okolic Kijowa, zaczęła koncentrować się na wschodzie i południu zaatakowanego kraju. Rosjanie próbują przeprowadzać nowe ofensywy na kluczowe miasta rejonu, Ukraińcy bronią się skutecznie, zadając siłom inwazyjnym dotkliwe straty. Od początku wojny zniszczono lub przechwycono rosyjski sprzęt wart 11 mld dolarów.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, wskazał na powody skoncentrowania się Rosji na Doniecku i Ługańsku. Polityk powiedział PAP, że Putin chce okraść Ukrainę i „położyć łapy” na znajdujących na wschodzie kraju bogactwach naturalnych.

Rosja chce ukraść Ukrainie bogactwa naturalne. Cele ofensywy na Donieck i Ługańsk

- Ruchy wojsk rosyjskich wskazują, że obecnie najważniejszym rejonem dla rosyjskich działań wojennych przeciwko Ukrainie staje się Ługańsk i Donieck. Kreml zapowiada próbę ich zdobycia w granicach całych obwodów – wskazał w rozmowie z PAP Stanisław Żaryn.

W tych właśnie rejonach Ukrainy znajdują się największe zasoby naturalne, w tym surowce energetyczne oraz rudy metali.

- Przejmując Ługańsk i Donbas Rosja „położy łapy” na bogactwach naturalnych Ukrainy. Kreml zarobi, Ukraina straci dużą część wpływów - wskazał Żaryn.

Putin sięgnął po „plan B” gdy okazało się, że nie uda mu się zdobyć Kijowa i ustanowić marionetkowego rządu zależnego od Rosji. Priorytetem stało się wzmocnienie samozwańczych republik ludowych na wchodzie Ukrainy oraz wywalczenie korytarza lądowego na Krym.

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to działania bandyckie, mające na celu zniszczenie kraju, anihilację społeczeństwa i przejęcie zasobów gospodarczych Ukrainy – wskazał Żaryn. Dodał, że „Rosja łączy terror z grabieżą”.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: