Zamknij

Terroryści wjechali do hotelu i wysadzili samochód pułapkę. 9 osób nie żyje

Redakcja
14.06.2017 22:57
Terroryści wjechali do hotelu i wysadzili samochód pułapkę. 9 osób nie żyje
fot. Twitter

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wybuchu samochodu pułapki w stolicy Somalii, Mogadiszu. Większość ofiar to kobiety pracujące w hotelu, do którego wdarli się terroryści, zanim wysadzili pojazd w powietrze. Do zamachu przyznało się powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie Al-Szabab.

Doniesienia z Mogadiszu mówią, że po eksplozji samochodu pułapki w jednym z hoteli świadkowie słyszeli strzały. Do zamachu przyznała się powiązana z Al-Kaidą islamistyczna partyzantka Al-Szabab. – Na razie możemy potwierdzić, że dziewięć osób, w większości kobiet pracujących w hotelu, zmarło – mówił funkcjonariusz policji Mohamed Hussein.

Terroryzm w Somalii

Jak podaje Reuters, bojownicy z Al-Szabab są w stanie dokonywać krwawych ataków, mimo że utracili większość kontrolowanego dotychczas terytorium po ofensywie sił pokojowych Unii Afrykańskiej, która wspiera rząd w Mogadiszu. Hotel, w którym doszło do zamachu, jest jedynym miejscem w stolicy Somalii, w którym znajduje się dyskoteka.

Al-Szabab to somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 formalnie komórka Al-Kaidy w Rogu Afryki. Ugrupowanie liczy ponad 14 tys. bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy i narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju.

Organizacja wpisana jest na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

W maju pisaliśmy o zastrzelonym przez pomyłkę somalijskim ministrze:

Zobacz także

RadioZET/PAP/Reuters/Wikipedia/strz