Zamknij

Terroryści z Katalonii planowali zamach na bazylikę Sagrada Familia

Redakcja
22.08.2017 19:35
Terroryści z Katalonii planowali zamach na bazylikę Sagrada Familia
fot. Pixabay

Terrorysta należący do grupy odpowiedzialnej za zamachy w Katalonii Mohamed Uli Szemlal powiedział na wtorkowym przesłuchaniu, że grupa planowała zamach na słynną barcelońską bazylikę Sagrada Familia i inne budynki w tym mieście - podał dziennik "El Mundo".

Szemlal miał również zeznać, że wskazywany jako przywódca grupy marokański imam Abdelbaki As-Satty, który zginął w środę w eksplozji w Alcanar, ok. 200 km na południowy zachód od Barcelony, zamierzał wysadzić się w powietrze. Wcześniej informowano, że Szemlal zeznał, iż komórka terrorystyczna odpowiedzialna za zamachy w Katalonii przygotowywała większy atak z użyciem środków wybuchowych.

Po wtorkowym przesłuchaniu czterem podejrzanym w tej sprawie, trzem Marokańczykom i Hiszpanowi, postawiono zarzut zabójstw o podłożu terrorystycznym, przynależności do organizacji terrorystycznej oraz posiadania broni - pisze AFP.

Wieczorem sąd ma zadecydować, czy oskarżeni zostaną umieszczeni w areszcie, gdzie mieliby pozostać do procesu; wnosiła o to prokuratura.

Według cytowanych przez agencje źródeł, drugi z przesłuchiwanych we wtorek podejrzanych Driss Ukabir zaprzeczył, by należał do grupy zamachowców, i zeznał, iż wynajął użyte w atakach samochody, ponieważ myślał, że zostaną one wykorzystane do przeprowadzki. AP informuje, że tylko jeden z podejrzanych przyznał, że należał do 12-osobowej komórki terrorystycznej.

RadioZET.pl/pap/maal