Zamknij

Testy na koronawirusa wycofane z użytku. Dawały fałszywie dodatnie wyniki

09.10.2021 12:48
Testy na koronawirusa wycofywane z USA
fot. JENS SCHLUETER/AFP/East News

Stany Zjednoczone wycofują blisko 200 tys. wadliwych testów wykrywających koronawirusa firmy Ellume. Miały one wskazywać fałszywie dodatnie wyniki.

Testy na koronawirusa australijskiej firmy Ellume są wycofywane z USA. Chodzi o tzw. szybkie testy antygenowe, które w założeniu w kilkanaście minut potwierdzają – lub nie – zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Okazało się, że znaczna partia testów wskazuje fałszywe wyniki. "New York Times" podał, że USA wycofują blisko 200 tys. testów antygenowych, co stanowi 5,6 proc. wszystkich zakupionych.

Wycofują 200 tys. testów na koronawirusa. Dawały fałszywie dodatnie wyniki

W 42 tys. przypadków wynik był pozytywny, ale ABC News wskazuje, że aż jedna czwarta wskazań mogła być wątpliwa. Firma Ellume nie przedstawiła jednak dokładnych danych na ten temat, po publicznym podniesieniu wątpliwości. Zaznaczmy, że chodzi o wybrane serie, a nie wszystkie zamówione testy od producenta.

Dyrektor generalny Ellume Sean Parsons przeprosił za incydent. "Wdrożyliśmy nowe procedury i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odzyskać zaufanie" – przekazał Parsons w oświadczeniu.

RadioZET.pl/New York Times/Wp.pl