Zamknij

Szaleństwo na ulicy Abbey Road. Mija 50 lat od legendarnego zdjęcia The Beatles

08.08.2019 20:48
Abbey Road
fot. Twitter.com

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu członkowie grupy The Beatles zostali sfotografowani na przejściu dla pieszych na ulicy Abbey Road w północnym Londynie. Ich zdjęcie na "ulicznej zebrze" stało się okładką albumu "Abbey Road" - jednego z najsławniejszych w historii rocka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W 50. rocznicę wykonania fotografii setki brytyjskich fanów The Beatles przed południem zjawiło się w okolicach przejścia, a część z nich przybyła przebrana za członków grupy.

Widzowie robili zdjęcia telefonami komórkowymi osoby przebrane za Beatlesów, które naśladując zdjęcie z okładki płyty przechodziły na druga stronę Abbey Road

Associated Press

"Fotografia Johna Lennona, Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra przechodzących przez przejście dla pieszych na Abbey Road zostało zrobiona niedaleko studia nagrań wytwórni EMI, gdzie w 1969 r. muzycy nagrywali nowy album" - przypomniała agencja Reutera.

Jak podaje Reuters, przyjaciel Johna Lennona i Yoko Ono - szkocki fotograf Iain Macmillan, stojąc na drabinie, 8 sierpnia 1969 r. o godz. 11.35 zrobił sześć zdjęć członków grupy przechodzących przez przejście. W tym czasie policja chwilowo wstrzymała ruch uliczny. Piąte z nich posłużyło jako okładka płyty - jedenastego albumu studyjnego The Beatles - który trafił do sprzedaży 26 września 1969 r.

Zobacz także

Ostatecznego wyboru spośród sześciu zdjęć dokonał Paul McCartney, który był też pomysłodawcą okładki.

Album "Abbey Road" został wybrany w 2009 r. najlepszym albumem brytyjskiej grupy przez czytelników magazynu "The Rolling Stone" w 2009. Jako jedyny w historii dyskografii The Beatles nie zawiera na okładce ani nazwy zespołu, ani tytułu.

RadioZET.pl/PAP