Zamknij

Największe wydalenie rosyjskich dyplomatów w historii. May: Razem wysłaliśmy sygnał...

Redakcja
26.03.2018 18:31

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że zapowiedziane przez 18 państw wydalenie ponad 100 rosyjskich dyplomatów jest największym w historii stosunków dyplomatycznych z Rosją.

Theresa May
fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szefowa rządu wystąpiła w parlamencie po tym, gdy liderzy 14 państw Unii Europejskiej, w tym Polski, oraz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ukrainy i Albanii zapowiedzieli wydalenie rosyjskich dyplomatów z ich krajów w odpowiedzi na próbę zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala, do którego doszło na początku marca w miejscowości Salisbury.

Zobacz także

- Razem wysłaliśmy sygnał, że nie będziemy tolerowali ciągłych prób lekceważenia prawa międzynarodowego i podważania naszych wartości ze strony Rosji - powiedziała May. 

Wydalenie rosyjskich dyplomatów 

14 krajów członkowskich UE zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury - poinformował w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie wykluczył dalszych kroków. Łącznie chodzi o 30 rosyjskich dyplomatów.

Polska uznała za persona non grata czterech rosyjskich dyplomatów. Pozostałe kraje, które jak dotąd poinformowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, to: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Rumunia i Chorwacja.

Oprócz Polski po czterech dyplomatów wydaliły także Niemcy i Francja, po trzech - Czechy i Litwa, po dwóch - Dania, Holandia i Włochy, a po jednym - Łotwa, Estonia, Rumunia, Finlandia, Chorwacja i Szwecja.

RadioZET.pl/PAP/DG