Zamknij

Thich Nhat Hanh nie żyje. Legendarny mnich, mistrz zen zmarł wieku 95 lat

22.01.2022 18:01
Thich Nhat Hanh
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Thich Nhat Hanh, wpływowy buddyjski mnich, mistrz zen zmarł w Wietnamie w wieku 95 lat. Był również poetą i aktywistą politycznym. W latach 60. zasłynął krytyką wojny wietnamskiej.

Thich Nhat Hanh, urodzony w 1926 roku jako Nguyen Xuan Bao został wyświęcony na mnicha na początku lat 50. Jako pionier buddyzmu na Zachodzie, założył klasztor "Plum Village" we Francji i regularnie wykładał praktykę uważności (mindfulness) - identyfikowania i dystansowania się od pewnych myśli bez ich oceniania.

Zmarł Thich Nhat Hanh, wpływowy buddyjski mnich, mistrz zen

Thich Nhat Hanh, który znał siedem języków, wykładał na uniwersytetach Princeton i Columbia w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60. Powrócił do Wietnamu w 1963 roku, aby przyłączyć się do rosnącego buddyjskiego sprzeciwu wobec wojny amerykańsko-wietnamskiej. Wyrazem tego protestu była ofiara samospalenia dokonana przez kilku mnichów buddyjskich.

"Widziałem, jak komuniści i antykomuniści zabijali i niszczyli się nawzajem, ponieważ każda ze stron wierzyła, że ma monopol na prawdę. Mój głos został zagłuszony przez bomby, moździerze i krzyki" - pisał w 1975 roku. W latach 60. poznał przywódcę ruchu praw obywatelskich w USA Martina Luthera Kinga. Ten nazwał Thich Nhat Hanha "apostołem pokoju i niestosowania przemocy" i zgłosił go do Pokojowej Nagrody Nobla. "Osobiście nie znam nikogo bardziej godnego Pokojowej Nagrody Nobla niż ten łagodny buddyjski mnich z Wietnamu" - napisał w liście rekomendacyjnym.

W 2014 roku Thich Nhat Hanh doznał udaru mózgu, który uniemożliwił mu mówienie. Powrócił do Wietnamu, aby dożyć swoich ostatnich dni w swym rodzinnym mieście Hue, w środkowej części kraju, po tym jak spędził większość swojego dorosłego życia na wygnaniu. 

RadioZET.pl/PAP

C