Zamknij

"To dla nas niebezpieczne". Litwa oburzona propozycjami zachodnich polityków

PAP
26.05.2022 15:39
Władimir Putin
fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/East News

- Propozycje zachodnich polityków i ekspertów, by w imię pokoju oddać Rosji część terytorium Ukrainy są niebezpieczne dla Litwy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych tego kraju Gabrielius Landsbergis.

Były amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger na Forum Ekonomicznym w Davos wyraził opinię, że w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy. Kissinger dodał, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę. 

- Takie propozycje są niebezpieczne dla nas, dla Litwy, ponieważ normalizują nie tylko stosunki z tym reżimem (prezydenta Rosji Władimira Putina - przyp. red.), ale także normalizują to, co ten reżim robi - powiedział dziennikarzom w czwartek Landsbergis.

Litwa oburzona propozycjami ustępstw na rzecz Putina

Zdaniem szefa litewskiej dyplomacji, takie propozycje są "bardzo mocnym sygnałem dla wszystkich innych agresorów, potencjalnych przestępców, że jeśli popełnisz przestępstwo i nie zostaniesz zmieciony w ciągu trzech miesięcy, to wszystko jest w porządku". - Propozycja uznania części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji mają na celu normalizację obecnej sytuacji - podkreślił Landsbergis. Dyplomata dodał, że to Kijów ma powiedzieć, "kiedy zakończy się wojna i na jakich warunkach".

- Żaden kraj zachodni, żaden kraj na świecie nie może mówić za nich, ponieważ Ukraińcy płacą za tę wojnę krwią. Tym czasem my po prostu płacimy rachunki, a niektóre z nich nie są nawet zbyt duże. Nie może być tak, że po uregulowaniu małego rachunku weźmie się odpowiedzialność za to, kiedy zakończy się wojna w Ukrainie - zaznaczył litewski minister. 

RadioZET.pl/Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C