Zamknij

To koniec Szojgu? Putin stracił cierpliwość. Sensacyjne doniesienia wywiadu

29.08.2022 10:34

Siergiej Szojgu jest obecnie odsunięty na bok. Dowódcy operacyjni raportują o przebiegu wojny z Ukrainą bezpośrednio do Władimira Putina – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na niezależne media rosyjskie.

Władimir Putin, Siergiej Szojgu
fot. AP/EAST NEWS

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu jest obecnie odsunięty na bok w ramach rosyjskiego kierownictwa, a dowódcy operacyjni bezpośrednio informują prezydenta Putina. To efekt problemów, z jakimi boryka się Rosja w wojnie z Ukrainą.

Brytyjski wywiad: Siergiej Szojgu odsunięty na bok

"Rosyjscy oficerowie i żołnierze z bezpośrednim doświadczeniem wojennym prawdopodobnie stale kpią z Szojgu z powodu jego nieskutecznego i oderwanego od rzeczywistości przywództwa w sytuacji, gdy postępy Rosji utknęły w martwym punkcie" – podał brytyjski wywiad wojskowy.

"Szojgu prawdopodobnie od dawna próbuje przełamać opinię, że brakuje mu merytorycznego doświadczenia wojskowego, gdyż większość swojej kariery spędził w sektorze budowlanym i ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych" – oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na linii frontu

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie dotyczącym wojny w Ukrainie napisał, że siły rosyjskie przeprowadziły nieskuteczne operacje ofensywne w pobliżu Słowiańska oraz ograniczone ataki w okolicach Bachmutu i Doniecka w obwodzie donieckim, a także ograniczony atak lądowy na północ od Charkowa.

"Nie pojawiły się jednak doniesienia o żadnych działaniach ofensywnych Rosjan w obwodach chersońskim i zaporoskim" – czytamy. Rosyjskie władze na okupowanych terenach Ukrainy kontynuowały natomiast działania w celu dostosowania systemu nauczania na tych obszarach do "rosyjskich standardów" – dodano.

loader

RadioZET.pl/PAP