Zamknij

99-latek zebrał 6 milionów funtów na pomoc służbie zdrowia

15.04.2020 15:35
99-latek zebrał 6 milionów funtów na pomoc służbie zdrowia
fot. Twitter/captaintommoore

Tom Moore, weteran wojenny, z okazji zbliżających się setnych urodzin postanowił sto razy okrążyć swój ogród. Przy okazji zebrał już - bagatela - sześć milionów funtów na pomoc służbie zdrowia walczącej z koronawirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

99-letni kapitan Tom Moore, uczestnik II wojny światowej, przy okazji swojego "challenge'u" planował zebrać tysiąc funtów, jednak kwota błyskawicznie rosła i w ciągu doby na specjalne konto wpłynęła suma 70 razy większa. We wtorek mężczyzna ogłosił, że udało się zgromadzić już milion funtów, a dwa dni później "pękło" sześć milionów.

"To absolutnie niewiarygodne. Kiedy zaczynaliśmy, nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy choćby zbliżoną kwotę" - powiedział w rozmowie z BBC. Pieniądze wpłaciło do tej pory 170 tysięcy darczyńców.

Według założeń, Tom Moore, który porusza się przy pomocy balkonika, miał pokonywać 10 okrążeń dziennie. Miał nadzieję, że do dnia swoich setnych urodzin, 30 kwietnia, przejdzie sto kółek. Jego córka Hannah twierdzi jednak, że ten cel zostanie osiągnięty w czwartek (16 kwietnia).

Tom Moore - sześć milionów funtów dla służby zdrowia

Moore zaciągnął się do wojska w 1940 roku. Stacjonował w Indiach i w Birmie. Jego zdaniem, w zaistniałej sytuacji "armię" tworzą lekarze i pielęgniarki, bo to oni są teraz na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

"Tym razem nasza armia jest w kitlach. Oni wykonują wspaniałą pracę. Zasługują na każdego pensa" - podkreślił Moore.

Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup sprzętu dla szpitali i środków ochrony dla personalu medycznego.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Według danych ministerstwa zdrowia, w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło już 12868 osób, z czego 751 w środę.

RadioZET.pl/The Guardian/BBC/Twitter/PAP