Zamknij

Policyjny nalot na imprezę w Iranie. Torturują 30 homoseksualistów

Redakcja
24.04.2017 11:50
Policyjny nalot na imprezę w Iranie. Torturują 30 homoseksualistów
fot. EastNews

Irańska policja zrobiła nalot na prywatną imprezę w jednym z mieszkań i aresztowała 30 mężczyzn podejrzewając ich o homoseksualizm. Mężczyźni trafili na brutalne przesłuchania, gdzie torturowani są zmuszani do podawania danych personalnych swoich homoseksualnych znajomych. Kilku z nich udało się uciec i opowiedzieli o wszystkim zagranicznym mediom. W Iranie mniejszościom seksualnym grozi nawet kara śmierci.

Niedawno pisaliśmy o wstrząsających doniesieniach, jakie napływały do nas z Czeczenii, gdzie władze zorganizowały obóz koncentracyjny dla gejów. Tymczasem w Iranie pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, Iranian Railroad for Queer Refugees (IRQR), opublikowała informacje o tym, co wydarzyło się w prowincji Isfahan w centralnej części kraju. Służby policyjne zorganizowały nalot na prywatną imprezę, gdzie funkcjonariusze zaczęli bić zgromadzonych tam mężczyzn. 30 z nich zostało aresztowanych „za sodomię” i przewiezionych do więzienia w miejscowości Isfahan. Mężczyźni w wieku od 16 do 30 lat trafili na brutalne przesłuchania, podczas których są zmuszani do podawania danych i kontaktów do swoich homoseksualnych znajomych.

Do więzienia "za sodomię"

Rodziny zatrzymanych zostały poinformowane, że ich bliscy trafili do aresztu „za sodomię”. Kilku z nich udało się uciec i poinformowali o tym, że wśród zatrzymanych jest też kilka osób heteroseksualnych. Wszystkim mają zostać postawione zarzuty m.in. sodomii, picia alkoholu i stosowania substancji psychoaktywnych.

– Sprawą ma zajmować się specjalnie powołany prokurator. Wszyscy zostali też przewiezieni na badania narządów płciowych, aby stwierdzić, kto w ostatnim czasie odbywał stosunek – czytamy w portalu gaystarnews.com, który informuje, że formy badań mające tam miejsce nie zmieniły się od XIX wieku i w większości państw są zakazane międzynarodowym prawem. W Afryce są znane jako „test of shame”, czyli test wstydu.

Kara śmierci za homoseksualizm

Teraz w miejscowości Isfahan społeczność LGBT ma prawo czuć się jeszcze mniej pewnie, gdyż na przesłuchaniach irańskie służby dostały dane kontaktowe do wielu osób. Iran jest jednym z państw, gdzie homoseksualizm zagrożony jest karą śmierci, podobnie jak w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Czeczenii, Jemenie, Mauretanii, Somalii, Sudanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (z wyłączeniem Dubaju).

RadioZET.pl/gaystarnews/washingtonblade.com/Wikipedia/strz