Zamknij

Totalny rekord na aukcji w Hongkongu. Sprzedano naczynie za 38 mln dolarów

Redakcja
04.10.2017 21:34
Totalny rekord na aukcji w Hongkongu. Sprzedano naczynie za 38 mln dolarów
fot. East News

W Hongkongu na aukcji domu Sotheby's chińska porcelana została sprzedana za rekordowo wysoką kwotę. Płytką miseczkę do płukania pędzli z czasów Północnej dynastii Song (960-1127) sprzedano za blisko 38 mln dolarów (140 mln złotych – red.) – poinformował w środę serwis internetowy ArtDaily.

Szczęśliwy nabywca zastrzegł sobie anonimowość. Wymarzone naczynie udało mu się nabyć na aukcji, w której brali udział ludzie zarówno stacjonarnie, jak i przez telefon. Cena wyjściowa ustalona była w wysokości 10 mln dolarów. Licytacja trwała około 20 minut.

Rekordowo wysoka cena

Ludzie z branży byli w szoku, że udało się uzyskać aż tak wysoką cenę. – Wtorkowy zakup ustanawia całkowicie nową wycenę wartości chińskiej porcelany – komentował wiceprezes azjatyckiego oddziału Sotheby's, Nicolas Chow.

Jedno z czterech naczyń

Jak podaje PAP, wylicytowana miseczka jest przykładem niezwykle rzadkiej porcelany produkowanej na potrzeby dworu cesarskiego w późnym okresie Północnej dynastii Song. Według Sotheby's jest jednym z zaledwie czterech takich naczyń w rękach prywatnych. Podobne znajdują się w muzeach, m.in. Muzeum Brytyjskim i Muzeum Pałacowym w Tajpej.

Szczęśliwemu nabywcy gratulujemy wygrania licytacji.

RadioZET.pl/PAP/strz