Zamknij

Zatonęła łódź z uchodźcami. 8 osób nie żyje w tym dziecko

Redakcja
24.04.2017 14:04
Zatonęła łódź z uchodźcami. 8 osób nie żyje w tym dziecko
fot. YouTube

Jak informuje grecka straż przybrzeżna, co najmniej 8 osób, w tym jedno dziecko, zginęło po tym, jak zatonęła łódź. Inne źródła mówią o 12 ofiarach. Według relacji ocalałych, łodzią płynęło 25 osób.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że w wyniku zatonięcia łodzi, zginęło 12 osób z 25, które płynęły na północ od greckiej wyspy Lesbos. Jedną z uratowanych jest kobieta w zaawansowanej ciąży.

Śmierć na morzu

Ludzie chcieli dostać się niewielką łodzią najpierw na wyspę Lesbos, by następnie udać się na północ do jednego z krajów Unii Europejskiej. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w ten sposób w 2015 roku przybyło do Europy około milion osób, głównie z ogarniętych wojną Syrii, Iraku czy Afganistanu. Przepływ ludzi zmniejszył się po tym, jak w marcu 2016 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Unią Europejską a rządem Turcji.

Zobacz także

Według danych UNHCR od początku 2017 r. z Turcji do Grecji przedostało się 4,8 tys. osób, co daje średnią liczbę około 20 osób na dzień. W latach 2015-2016 na Morzu Egejskim zginęło ponad 1000 uchodźców.

RadioZET.pl/PAP/strz