Zamknij
trumna z ciałem Elżbiety II
  • EN_01537893_1197
  • EN_01537921_0005
  • EN_01537892_0660
  • 7 Zobacz
fot. AP/Associated Press/East News

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszyła w niedzielę z zamku Balmoral w Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek, do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną szkocką rezydencją.

Karawan wyruszył z Balmoral o godz. 10:00 czasu miejscowego (godz. 11:00 w Polsce). Do Holyroodhouse powinien dotrzeć po około sześciu godzinach.

- Elżbieta II wyruszyła w swoją ostatnią podróż przez Szkocję. Orszak pogrzebowy jest w drodze z zamku Balmoral do Aberdeen, stamtąd będzie zmierzał do Dundee, następnie przez Perth do Edynburga. Mieszkańcy Szkocji wychodzą na szlak orszaku, aby pożegnać królową. Jak mówią, to pożegnanie jest dla niech bardzo emocjonujące i poruszające. Wszyscy tu wiedzą, że Elżbieta II, która była pół-Szkotką, darzyła ten region Wielkiej Brytanii szczególnym uczuciem - relacjonowała Anna Rączkowska, korespondentka Radia Zet w Londynie.

Trumna z ciałem królowej wyruszyła z Balmoral do Edynburga

Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse, zaś w poniedziałek po południu zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.

W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godz. 17:00 w poniedziałek będzie można przejść koło niej, aby oddać hołd królowej. Później zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie. W tej części drogi trumnie będzie towarzyszyć córka królowej, księżniczka Anna.

Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w Balmoral w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat.

RadioZET.pl/Radio ZET/PAP