Zamknij

Trump o Polsce: będą płacili nam miliardy dolarów

Redakcja
18.09.2018 21:45
Trump o Polsce: będą płacili nam miliardy dolarów
fot. PAP

- Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy dolarów za stałą bazę naszych wojsk – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej amerykański prezydent. - Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Białym Domu zakończyła się oficjalna konferencja prasowa Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Prezydenci USA i Polski podpisali deklarację o pogłębieniu strategicznego partnerstwa.

Zobacz także

- Rok temu stałem pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. To doświadczenie, które bardzo sobie cenię i nigdy nie zapomnę. Niedaleko nas jest pomnik Tadeusza Kościuszki – dowód niezwykle bliskiej więzi Polski i USA – mówił na początku konferencji prasowej prezydent USA. Jak dodał, zwracając się do Andrzeja Dudy, "nasze więzi nie były nigdy bliższe, niż za naszej prezydentury, zgodzi się pan?". Polski prezydent potwierdził szerokim uśmiechem.

Zobacz także

Trump przyznał, że cieszy się z wkładu Polski w NATO i planów zwiększenia nakładów na wojsko.

Prezydent USA zadeklarował, że oba kraje będą zacieśniać współpracę handlową w rejonie państw Inicjatywy Trójmorza.

Trump zgodził się z Andrzejem Dudą, że obecna, agresywna polityka Rosji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państw tego regionu. - Uważam, że prezydent Duda słusznie ocenia zagrożenie ze strony Rosji – stwierdził.

W części zarezerwowanej na pytania od dziennikarzy Andrzej Duda stwierdził, że "obecność USA to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i obrony. Działania Rosji na Krymie, w Obwodzie Ługańskim i zbrojenia w Obwodzie Kaliningradzkim sprawiają, że musimy zabezpieczać wolną Europę. To są działania także w interesie Stanów Zjednoczonych".

- Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy dolarów za stałą bazą naszych wojsk – odpowiedział Donald Trump. - Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – dodał.

RadioZET.pl/BM