Zamknij

Czy Rosja znów wpłynie na wynik wyborów w USA? Trump twierdzi, że nie

Redakcja
07.03.2018 07:41
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek, że zostaną podjęte kroki przeciwko każdej próbie ingerowania w tegoroczne wybory w USA. Dodał, że prawdopodobnie miała miejsce ingerencja Rosji, a także innych państw w amerykańskie wybory w 2016 roku.

— Rosjanie nie mieli żadnego wpływu na nasze głosy, ale z pewnością była ingerencja i prawdopodobnie była ingerencja innych państw — powiedział Trump na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem.

— Prowadzimy bardzo, bardzo szeroko zakrojone badania i dochodzimy do pewnych [...] bardzo znaczących sugestii dotyczących wyborów w 2018 roku. [...] Będziemy przeciwdziałać, cokolwiek by zrobili, będziemy bardzo mocno temu przeciwdziałać — powiedział amerykański przywódca.

Zagłosuj

Czy Trump sprawdza się jako prezydent?

Liczba głosów:

Na listopad zaplanowane są w USA tzw. wybory środka kadencji (midterm); wyłania się w nich całą Izbę Reprezentantów i jedną trzecią składu Senatu. W połowie lutego amerykańska wielka ława przysięgłych (ang. grand jury) postawiła w stan oskarżenia w związku z ingerencją w ostatnie wybory prezydenckie w USA 13 Rosjan i trzy rosyjskie podmioty. Oceniła, że mieszanie się w procesy polityczne w USA rozpoczęły się już w 2014 roku, a operacje oskarżonych Rosjan polegały między innymi na wspieraniu Trumpa i dezawuowaniu kandydatki Demokratów Hillary Clinton.

Po wyroku Trump zapewnił na Twitterze, że „nie było zmowy” między osobami z jego otoczenia a przedstawicielami Kremla. Wielką ławę przysięgłych powołał specjalny prokurator Robert Mueller, który od maja 2017 roku prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory oraz kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami władz Rosji.

RadioZET.pl/pap/maal