Zamknij

Administracja Trumpa tworzy federalne siły deportacyjne

Redakcja
14.04.2017 22:35
Administracja Trumpa tworzy federalne siły deportacyjne
fot. PAP/EPA

Administracja Donalda Trumpa zapowiada, że stworzy federalne siły deportacyjne. To jedno z wyborczych obietnic prezydenta USA, który w ten sposób chce walczyć z nielegalną imigracją. W nowych służbach imigracyjnych znajdzie pracę 5 tys. funkcjonariuszy. Przeciwnicy Trumpa nazywają nowe plany "masowymi deportacjami".

Ministerstwo przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami policji w ramach planów zaostrzenia kontroli granic i deportowania nielegalnych imigrantów. To lokalne wydziały policji mają pomagać w egzekwowaniu prawa imigracyjnego, w tym w deportowaniu nielegalnych imigrantów.

Jako pierwszy informował o tym w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na wewnętrzne memorandum ministerstwa bezpieczeństwa. Autentyczność  potwierdziła w piątek telewizja ABC w rozmowie z niewymienionym z nazwiska, wysokiej rangi przedstawicielem resortu.

W ostatnim czasie większa liczba mundurowych ze Straży Celnej i Granicznej USA przechodzi na emeryturę, niż jest chętnych do pracy. Z tego powodu autorzy memorandum rozważają możliwość liberalizacji kryteriów przyjmowania do tej służby. Wymienia się m.in. rezygnację z obowiązkowych obecnie sprawdzianów sprawności fizycznej i badań z użyciem wykrywacza kłamstw w przypadku niektórych kandydatów - podaje Polska Agencja Prasowa.

Obecnie w USA, zdaniem ekspertów, mieszka od 7 do 11 mln nielegalnych imigrantów, wielu z nich od ponad 10 lat.

RadioZET.pl/PAP/strz