Zamknij

Trump i Duda podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym

Redakcja
18.09.2018 21:17
Trump i Duda podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym
fot. PAP

Donald Trump i Andrzej Duda podpisali w Białym Domu deklarację o strategicznym partnerstwie zwiększającą współpracę w obszarze obronności, handlu i energetyki. Została ona podpisana po zakończeniu oficjalnych rozmów obu prezydentów w Waszyngtonie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Deklaracja o strategicznym partnerstwie między Stanami Zjednoczonymi i Polską zakłada przede wszystkim zwiększenie współpracy w dziedzinie obronności: więcej wspólnych ćwiczeń oraz szkoleń dla żołnierzy oraz użyczenie przez Stany Zjednoczone nowych technologii polskiemu wojsku.

Zobacz także

USA i Polska mają "rozważyć możliwość zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych". Prezydenci zadeklarowali pogłębienie współpracy służb specjalnych obu państw. 

Zobacz także

Dokument zakłada też pogłębienie współpracy w obszarze energetyki, głównie w kontekście umożliwienia Polsce dywersyfikacji importu źródeł energii. Zadeklarowano ponadto, że podjęte zostaną wspólne działania na rzecz obrony wspólnego bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi głównie o budowany przez Rosjan gazociąg Nord Stream 2.

Agresywne zachowanie Rosji, terroryzm, zorganizowany przemyt migrantów i napięcia na Bliskim Wschodzie zostały wskazane w dokumencie jako największe wyzwania dla obrony wspólnego bezpieczeństwa.

"Uznając potencjalne korzyści wynikające z połączenia amerykańskich inwestycji z polskimi kompetencjami w dziedzinie zaawansowanych technologii, będziemy wspierali działania zmierzające do wzmocnienia partnerstw w dziedzinie nauki i technologii" - napisano w ostatniej części dokumentu.

RadioZET.pl/BM