Zamknij

Korea Północna to ''pilne wyzwanie dla bezpieczeństwa''

Redakcja
24.04.2017 20:51
Korea Północna to ''pilne wyzwanie dla bezpieczeństwa''
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o "pilnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa", jakie stawia światu Korea Północna - poinformował Biały Dom. W tym samym czasie tysiące ludzi na świecie poszukują w wyszukiwarce internetowej Google hasła "Trzecia Wojna Światowa".

Poza Koreą Północną oboje przywódcy rozmawiali także o konfliktach w Syrii i Jemenie oraz o konieczności pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Podczas spotkania w poniedziałek w Białym Domu z ambasadorami krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ Trump wyraził pogląd, że ten organ powinien być gotowy do nałożenia nowych, mocniejszych sankcji na Koreę Północną w związku z nuklearnym i balistycznym programem reżimu w Pjongjangu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Status quo w Korei Płn. jest nie do przyjęcia i Rada Bezpieczeństwa musi być gotowa do nałożenia nowych, mocniejszych sankcji - powiedział Trump.

- Korea Płn. stanowi dla świata prawdziwy problem i jest to problem, który musimy wreszcie rozwiązać - dodał amerykański prezydent.

We wtorek przypada 85. rocznica utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych. Święta takie bywały w przeszłości okazją do testów uzbrojenia przeprowadzanych przez komunistyczny reżim.

Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych, w tym dwa w ubiegłym roku i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA. Ostatnia, nieudana próba balistyczna miała miejsce 16 kwietnia. W czwartek Rada Bezpieczeństwa przyjęła uzgodnioną z Rosją rezolucję potępiającą tę próbę, w której jest mowa o sankcjach - w przeciwieństwie do poprzednich tego rodzaju dokumentów, które mówiły o "dodatkowych krokach" wobec Korei Południowej.

Zrzut ekranu 2017-04-24 o 21.39.37

RadioZET.pl/PAP/DG