Zamknij

Trump do Putina: to zaszczyt, że mogę tu z panem być

Redakcja
07.07.2017 18:06
Trump do Putina: to zaszczyt, że mogę tu z panem być
fot. PAP

Pierwsze spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina przejdzie do historii. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził nadzieję na pozytywny rozwój wydarzeń w relacjach między tymi dwoma krajami.

– Omawialiśmy wiele kwestii, myślę, że dobrze to idzie – powiedział Trump dziennikarzom na początku spotkania z prezydentem Rosji.

– Odbywaliśmy bardzo, bardzo dobre rozmowy. Teraz porozmawiamy i oczywiście to będzie kontynuowane. Liczymy na wiele bardzo pozytywnych rzeczy, które wydarzą się dla Rosji, Stanów Zjednoczonych i wszystkich zainteresowanych stron. To zaszczyt być tu z panem – przyznał Trump.

Także Putin nie krył sympatii. Przyznał, że miło mu poznać Trumpa osobiście i wyraził nadzieję, że rozmowy „przyniosą pozytywny rezultat". Dodał także, że jeśli Stany Zjednoczone i Rosją chcą wspólnie rozwiązywać ważne międzynarodowe problemy, to przywódcy muszą spotykać się osobiście. – Jeśli Rosja i Stany Zjednoczone chcą rozwiązywać najważniejsze, palące problemy dwustronne i międzynarodowe, rozmowy telefoniczne nie wystarczą, potrzebne są osobiste spotkania liderów –oznajmił rosyjski przywódca.

Agencja AFP przypomina, że Putin i Trump czterokrotnie rozmawiali przez telefon od objęcia urzędu przez amerykańskiego prezydenta w styczniu, ale nigdy nie spotkali się twarzą w twarz.

Po wypowiedziach dla mediów przywódcy uścisnęli sobie dłonie przed kamerami. Agencja EFE odnotowuje, że w porównaniu do innych takich gestów Trumpa, które wywołały lawinę komentarzy, był to krótki uścisk.

Trump nie odpowiedział na wykrzyczane przez dziennikarzy pytanie na temat ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA. Po wyjściu przedstawicieli prasy prezydenci kontynuowali rozmowę za zamkniętymi drzwiami.

Rozmowy dotyczyły Syrii, Ukrainy, walki z terroryzmem, problemów stabilności strategicznej oraz stosunków rosyjsko-amerykańskich.

W spotkaniu uczestniczyli też szefowie dyplomacji USA i Rosji, Rex Tillerson i Siergiej Ławrow.

RadioZET.pl/SI/PAP