Zamknij

Trump rozbił strefę wolnego handlu. Zawarł układ z Meksykiem, ale bez Kanady

Redakcja
27.08.2018 19:45
Trump ogłosił koniec NAFTA. Zawarł porozumienie z Meksykiem bez Kanady
fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że zamierza wypowiedzieć Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), by zastąpić go "umową handlową USA-Meksyk". Jego nazwa wyklucza trzeciego sygnatariusza NAFTA, czyli Kanadę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump ogłosił to w Gabinecie Owalnym w Białym Domu po poinformowaniu, że z Meksykiem zawarto porozumienie, które może doprowadzić do zmodyfikowania NAFTA.

Zobacz także

W trakcie swego wystąpienia miał bezpośredni kontakt telefoniczny z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto.

Trump zapowiedział, że zatelefonuje do premiera Kanady Justina Trudeau z propozycją podobnego porozumienia i "jeśli będą oni negocjować uczciwie, osiągniemy to". Jak zaznaczył, efektem fiaska rozmów byłoby obłożenie cłem importowanych kanadyjskich samochodów.

- Możemy mieć odrębne porozumienie (z Kanadą), albo możemy wprowadzić takie rozwiązanie - ostrzegł. Trump jest zdecydowanym krytykiem zawartego 24 lata temu układu NAFTA, twierdząc, iż przyniósł on "katastrofę" rynkowi pracy w USA.

Zobacz także

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (North American Free Trade Agreement, NAFTA) zawarty w 1992 roku (wszedł w życie dwa lata później) wprowadzał strefę wolnego handlu pomiędzy USA, Meksykiem i Kanadą.

Donald Trump jeszcze w kampanii wyborczej krytykował porozumienie NAFTA i zapowiadał jego renegocjację.

Jak zaznacza agencja AP, jest jeszcze daleko do sfinalizowania jakiegokolwiek nowego porozumienia. USA muszą bowiem wynegocjować z będącą trzecim sygnatariuszem NAFTA Kanadą jej zgodę na nowe warunki wymiany dóbr i usług.

Nie jest jasne, czy bez Kanady, drugiego największego partnera handlowego Stanów Zjednoczonych, jakiekolwiek nowe porozumienie z Meksykiem byłoby w ogóle możliwe - ocenia AP.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA podało w poniedziałek, iż Meksyk zgodził się na podniesienie z obecnych 62,5 do 75 proc. dolnej granicy udziału produkcyjnego strefy wolnego handlu w samochodach zwolnionych z cła.

Towarzyszyć ma temu wymóg, by 45 proc., a nie tak jak dotąd 40 proc. wartości takich pojazdów było wytwarzane przez robotników zarabiających co najmniej 16 dolarów za godzinę.

Kanada nie zajęła na razie wyraźnego stanowiska wobec oświadczenia Trumpa.

- Kanadę podnosi na duchu ciągły optymizm okazywany przez naszych partnerów negocjacyjnych. Postęp (w rokowaniach) między Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi jest niezbędnym warunkiem jakiejkolwiek modyfikacji układu NAFTA - powiedział Adam Austen, rzecznik minister spraw zagranicznych Chrystii Freeland. Dodał, że strona kanadyjska utrzymuje regularne kontakty z negocjatorami NAFTA.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD