Zamknij

Trump podpisał ustawę o finansowaniu rządu. Koniec paraliżu w administracji

Redakcja
23.01.2018 08:29
Trump podpisał ustawę o finansowaniu rządu. Koniec paraliżu w administracji
fot. Archiwum Radia ZET

Prezydent USA, Donald Trump podpisał ustawę o finansowaniu działalności rządu federalnego do 8 lutego 2018, kończąc tym samym trzydniowe zawieszenie jego działalności (shutdown) — podał Biały Dom.

Koniec paraliżu administracyjnego w USA

We wtorek, 23 stycznia rząd federalny będzie już mógł w pełni wznowić swoją działalność.

Ustawa, którą wcześniej w poniedziałek przyjął Kongres USA, obok prowizorium budżetowego zawiera także przedłużenie o sześć lat programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci.

Zobacz także

Ważność funduszy budżetowych na działalność rządu wygasła o północy z piątku na sobotę i od poniedziałku dziesiątki tysięcy pracowników państwowych zaczęło wygaszać swe czynności służbowe. Nie dotyczyło to jednak najważniejszych sfer publicznych, takich jak ochrona porządku wewnętrznego oraz obrona zewnętrzna.

Zawieszenie działalności rządu federalnego USA (shutdown) nastąpiło w rezultacie nieuchwalenia przez Senat prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc.

Stanowiący senacką mniejszość Demokraci uzależniali swą zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów o nieudokumentowanym statusie, czyli tzw. dreamersów. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych.

Zobacz także

W poniedziałek obie partie osiągnęły w Senacie porozumienie w sprawie prowizorium budżetowego zapewniającego finansowanie rządu federalnego do 8 lutego.

Poprzednie zawieszenie działalności rządu USA miało miejsce w 2013 r. i trwało 16 dni. Szacuje się, że jeden dzień przerwy kosztuje amerykańską gospodarkę ok. 1,5 mld USD.

RadioZET.pl/SI/PAP