Zamknij

Donald Trump uderza w Izrael. Kontrowersyjna decyzja

Redakcja
05.12.2017 21:42
Donald Trump uderza w Izrael. Kontrowersyjna decyzja
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek telefonicznie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - przekazał w oświadczeniu rzecznik Abbasa Nabil Abu Rudeina.

"Prezydent Abbas ostrzegł, że konsekwencje takiej decyzji byłyby niebezpieczne dla procesu pokojowego i stabilności oraz pokoju regionu i świata" - głosi komunikat. Rzecznik nie wyjaśnił, czy prezydent USA poinformował o szczegółach tego planu lub terminie jego realizacji. Również służby prasowe króla Jordanii Abdullaha II podały, że Trump przekazał monarsze informację o planie przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Przedstawiciele administracji Trumpa poinformowali w ubiegłym tygodniu, że prezydent rozważa uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i może to ogłosić w środę.

Również w minionym tygodniu Palestyńczycy ostrzegli, że zdezawuowałoby to USA jako mediatora na Bliskim Wschodzie.

Trump będzie jeszcze we wtorek rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu - poinformował Biały Dom.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą z 1995 roku rząd USA powinien docelowo przenieść ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Prezydent może odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy.

W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy. W czerwcu także Trump odroczył tę decyzję, ale Biały Dom dawał do zrozumienia, że prezydent wciąż zamierza przenieść placówkę.

RadioZET.pl/PAP/DG