Zamknij

Trump polecił Pentagonowi rozważenie redukcji wojsk USA w Korei Płd.

Redakcja
04.05.2018 11:52
Trump
fot. Archiwum

Czy to początek zmiany nastrojów pomiędzy USA a północnokoreańskim reżimem? Prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi przygotowanie opcji zmniejszenia liczby żołnierzy USA w Korei Południowej — podał w piątek dziennik „New York Times”, powołując się na źródła w waszyngtońskiej administracji.

Robi się coraz ciekawiej na Półwyspie Koreańskim. Jak zaznacza nowojorska gazeta, zredukowanie amerykańskich sił zbrojnych na Półwyspie Koreańskim „ma nie być kartą przetargową” przed planowanym na koniec maja lub początek czerwca szczytem prezydenta USA z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

Trump postanowił wycofać wojska z Korei Południowej

Znany jest już powód tej decyzji. — Trump postanowił wycofać wojska z Korei Południowej, argumentując, że Stany Zjednoczone nie otrzymują odpowiedniej rekompensaty za ich utrzymanie, oddziały chronią głównie Japonię, a dziesięciolecia amerykańskiej obecności militarnej nie zapobiegły zagrożeniu nuklearnemu ze strony Korei Północnej — czytamy w „New York Timesie”.

Pentagon dostał zalecenie od prezydenta

Decyzja Trumpa wstrząsnęła urzędnikami Pentagonu, którzy obawiają się, że jakakolwiek redukcja może osłabić amerykański sojusz z Koreą Południową i wzbudzić obawy w Japonii. Według źródeł „NYT” „całkowite wycofanie się jest jednak mało prawdopodobne”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz