Zamknij

Trump spotkał się z prezydentem Nigerii. Rozmawiali o islamskich terrorystach

Redakcja
30.04.2018 23:36
Trump i prezydent Nigerii
fot. PAP

Prezydent USA przyjął w Białym Domu prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego. Donald Trump obiecał miliard dolarów pomocy dla Nigerii, która jest najludniejszym krajem Afryki. W zamian oczekuje zniesienia przez Nigerię barier handlowych.

Prezydenci poruszyli problem islamskiego terroryzmu na terenie Nigerii. Rząd najludniejszego kraju Afryki już dziewiąty rok zmaga się z dżihadystyczną organizacją Boko Haram, która spustoszyła północno-wschodnią część kraju. W tym wewnętrzny konflikcie zginęło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Boko Haram wpisana jest na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA.

Amerykanie chcą pomóc Nigerii

Prezydent USA wyraził chęć pomocy Nigerii w próbie załagodzenia konfliktu między chrześcijanami a muzułmanami, który odczuwalny jest głównie w centrum afrykańskiego kraju. Często dochodzi tam do napięć między chrześcijańskimi rolnikami a muzułmańskimi pasterzami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Trump obiecał miliard euro

Wizyta prezydenta Nigerii w Waszyngtonie może być sygnałem poprawy relacji USA z państwami afrykańskimi – przyznał amerykański ekspert od stosunków zagranicznych John Campbell, cytowany przez AFP. Przypomniał, że zostały one wyraźnie nadszarpnięte, gdy amerykańskie media podały, że Trump nazwał państwa Afryki "zadupiem" (ang. shithole countries). Trump zaprzecza, by tak nazwał kraje, z których do USA przyjeżdżają migranci, choć przyznał, że użył ostrego języka.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz