Zamknij

Trump wycofał USA z WHO. Biden zapowiada, że jeśli wygra wybory, cofnie decyzję

08.07.2020 07:54
Donadl Trump
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.  Z kolei jego rywal w wyborach prezydenckich Joe Biden zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem, to pierwszego dnia kadencji zmieni tę decyzję. 

29 maja Donald Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO. Jego zdaniem reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata.

Zobacz także

W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji. Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku.

Trump wyprowadza USA z WHO. Jest zapowiedź Bidena

Ubiegający się o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, unieważni decyzję Donalda Trumpa o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych z WHO. 

Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo

- powiedział Biden. Władze Organizacji przyznały, że zostały już poinformowane o decyzji Waszyngtonu. W sprawie wypowiedziało się już także biuro prasowe WHO.

Zobacz także

- Otrzymaliśmy raport mówiący, że USA przekazały formalne powiadomienie Sekretarzowi Generalnemu ONZ o wycofaniu się z WHO ze skutkiem od 6 lipca 2021 r Na obecnym etapie nie mamy dalszych informacji na ten temat - oświadczyło.

RadioZET.pl/PAP