Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trump sprywatyzuje krajowy system kontroli ruchu lotniczego

05.06.2017 22:49
xxx wiadomosci

Donald Trump zapowiedział na poniedziałkowej konferencji w Białym Domu, że Stany Zjednoczone sprywatyzują krajowy system kontroli ruchu lotniczego. - To będzie rewolucja w ruchu lotniczym - zapowiada prezydent USA.

Trump sprywatyzuje krajowy system kontroli ruchu lotniczego fot. PAP

Zdaniem prezydenta USA, zmiany które będą miały miejsce „wprowadzą amerykańskie podróże lotnicze do przyszłości”. Trump mówił, że obecne systemy i procedury należą do przestarzałych i nie były reformowane przez dziesiątki lat, pomimo że przez ten czas natężenie ruchu na lotniskach zwiększyło się wielokrotnie.

Przewoźnicy zadowoleni

Reforma nadzoru ruchu lotniczego, którą zapowiedział Trump cieszy się z uznaniem linii lotniczych. Zakłada ona wydzielenie Systemu Kontroli Lotów z Federalnej Administracji Lotnictwa. Ma to skrócić czas oczekiwania i zwiększyć wydajność lotnisk, dzięki czemu ruch lotniczy będzie odbywał się sprawniej, niż obecnie, a do tego obsługa systemu będzie tańsza.

Rewolucja w ruchu lotniczym

To będzie rewolucja w ruchu lotniczym – zapowiedział prezydent USA, dodając, że technologia, której używa się dziś, nie byłą modernizowana od ostatnich 50 lat. – Podczas gdy obecnie prawie każdy pasażer ma lokalizator GPS w kieszeni, nasza kontrola lotów opiera się na radarze oraz naziemnych systemach radiowych, które nie są już nawet produkowane – wyjaśniał.

Zobacz, jak wygląda najnowsza "Czarna lista" przewoźników. Tymi liniami nie wolno latać nad Europą:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń