Zamknij

TSUE rozpoczął rozpoznawanie wniosku Sądu Najwyższego

Redakcja
27.08.2018 09:03
Unia Europejska
fot. Pixabay

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął dziś rozpoznawanie wniosku Sądu Najwyższego – podała w poniedziałek stacja TVN24. – Trzeba wierzyć, że TSUE zachowa się racjonalnie ws. pytań prejudycjalnych wystosowanych przez SN i nie dojdzie do konfrontacji z Polską. Byłby to absolutny precedens – ocenił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pytania Sądu Najwyższego

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do TSUE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

Pytania zostały zadane na tle rozpoznawanej przez SN sprawy, która „dotyczyła obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych w sytuacji, kiedy Polak ma firmę w Czechach albo na Słowacji”. W powiększonym składzie orzekającym znalazł się jeden sędzia, który przekroczył 65. rok życia i co do którego trwa procedura związana z przeniesieniem go w stan spoczynku lub ewentualnym umożliwianiem mu dalszego orzekania.

Zobacz także

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odnosząc się do poniedziałkowej informacji TVN24, ocenił, że to bardzo ważna decyzja. – Cieszę się, że tak szybko doszło do rozpoznania sprawy, myślę, że ma to duże znaczenie nie tylko dla naszego sądownictwa, ale w ogóle dla kraju i dla obrony wartości, których Unia bronić powinna różnymi sposobami, także poprzez orzeczenia TSUE – powiedział Laskowski.

Reakcja rządu na orzeczenie TSUE

Zanim pojawiła się informacja TVN24 o tym, że TSUE rozpoczął rozpatrywanie wniosku SN, do pytań prejudycjalnych odniósł się szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak podkreślił w poniedziałek rano w Sygnałach Dnia, żaden organ w Polsce nie ma prawa do zawieszania obowiązujących przepisów. Trzeba wierzyć, że TSUE zachowa się racjonalnie ws. pytań prejudycjalnych wystosowanych przez SN i nie dojdzie do konfrontacji z Polską; byłby to absolutny precedens – ocenił szef KPRM.

W ubiegły czwartek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do TK w sprawie przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie przepisów trzech artykułów nowej ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN. 

RadioZET.pl/DG