Zamknij

Świat boi się III wojny światowej. Ludzie masowo szukają takich informacji w sieci

Redakcja
20.04.2017 11:07
Świat boi się III wojny światowej. Ludzie… masowo szukają konfliktu w Google
fot. Pixabay

Świat wpadł w panikę. Mnóstwo ludzi z niepokojem przygotowuje się na III wojnę światową. Wiemy to, ponieważ… właśnie tej frazy nagle zaczęto masowo szukać w Google.

1, 2, 3... Wojnę wywołasz ty!

W 1962 roku ZSRR rozmieścił na Kubie pociski atomowe zagrażające USA. Co prawda zaczęli Amerykanie, którzy kilka lat wcześniej swoją broń atomową postawili w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Turcji, ale widmo zagłady pojawiło się wraz z rosyjskimi okrętami. Wybuch globalnego konfliktu stał się realny, ale ostatecznie wszystko zakończyło się na napięciach politycznych. Do czasu...

wojna swiatowa

W 1983 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym jak wojnie zapobiegł Stanisław Pietrow, europejskie państwa NATO rozpoczęły ćwiczenia Able Archer 83 symulujące atak jądrowy. W atmosferze pogarszających się relacji między wschodem i zachodem, w ZSRR odebrano to jako przygotowanie do prawdziwego ataku. W stan gotowości postawiono m. in. jednostki w Polsce. Wojna na szczęście nie wybuchła, ale perspektywa światowego konfliktu nie zniknęła nawet po upadku żelaznej kurtyny.

Zagłosuj

Czy grozi nam III wojna światowa?

Liczba głosów:

Do rozpoczęcia wojny wystarczył niepozorny sprzęt naukowy, mający badać Zorzę Polarną. Odpalono go w 1995 roku na północy Norwegii. Problem w tym, że był nie do odróżnienia od rakiety bojowej. Pechowo, urządzenie zboczyło z kursu i  wywołało panikę w Rosji. Zanim wyjaśniono sprawę, Jelcyn miał na biurku walizkę do odpalenia rakiet strategicznych.

Zobacz także

Fobia wyrażona Google'em

W drugiej dekadzie XXI wieku III wojna światowa ponownie dla wielu stała się nie hipotetyczną przyszłością, ale realną prognozą. Podczas gdy Korea Północna odgraża się Stanom Zjednoczonym, zwykli ludzie swoje lęki wpisują do wyszukiwarki Google.

Fraza „World War 3” ("trzecia wojna światowa) w Google Trends, narzędziu porównującym zainteresowanie tematami w wyszukiwarce, zaczęła szybować w górę na początku kwietnia. Do połowy miesiąca zwiększyła popularność 10 razy. W mniejszym stopniu, ale równie nagle podskoczyły wyniki haseł "Trump War" ("wojna Trumpa), "Nuclear War" ("wojna nuklearna), "Going to War" ("zmierzamy ku wojnie") i "Russia US War" ("wojna między USA i Rosją").

W tym samym czasie ujawniono atak chemiczny w Syrii, a Stany Zjednoczone odpowiedziały wystrzeliwując 59 rakiet, amerykańskie wojska rozmieszczono na półwyspie koreańskim i wreszcie zrzucono w Afganistanie „Matkę wszystkich bomb”, czyli GBU-43/B MOAB. Czy to oznacza, że świat stanął na skraju kolejnej wielkiej wojny? Nawet jeśli nie, to ludzie już się przygotowują. Inną frazą, która zyskuje na popularności, jest „nuclear shelter” (z ang. „schron atomowy”).

nuclear shelter

RadioZET.pl/MAAL