Zamknij

Trzecia dawka szczepionki na Covid-19. Przyjął ją prezydent

30.07.2021 11:05
Trzecia dawka szczepionki na Covid-19
fot. JACK GUEZ/AFP/East News (ilustracyjne)

Trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjął w piątek prezydent Izraela Jicchak Herzog wraz z żoną. W tym samym czasie rozpoczęło się podawanie jej osobom starszym, aby wzmocnić ich odporność przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Izraelu przeprowadzano od początku bardzo sprawnie. Według serwisu Our World in Data, w pełni zaszczepionych jest obecnie ponad 59 proc. mieszkańców Izraela (5,35 mln osób).

Jak podał "The Times of Israel", w piątek rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom powyżej 60. roku życia. Powodem jest gwałtowny wzrost nowych zakażeń koronawirusem od kilkudziesięciu kilka tygodni temu do 2 tys. notowane w tym tygodniu.

Grzywna po podróży do krajów z wariantem Delta

Wśród osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki, znalazł się prezydent Izraela Jicchak Herzog wraz z żoną. - To ważny gest solidarności społecznej. Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który zaszczepił trzecią dawką - powiedział polityk przed przyjęciem preparatu.

Premier Izraela Naftali Bennett w czwartek w orędziu telewizyjnym zapowiedział, że zabierze swoją matkę na podanie trzeciej dawki i zachęcał innych, żeby zrobili to samo. - Zadzwoń teraz do swoich rodziców i dziadków i upewnij się, że otrzymają szczepionkę uzupełniającą - powiedział Bennett.

Trzecią dawkę otrzyma również Benjamin Netanjahu, były premier i obecnie lider opozycji. Przez ostatnie tygodnie zachęcał rząd do wprowadzenia trzeciej dawki - zaznaczył "The Times of Israel". 

Izrael wprowadził również restrykcje w podróżowaniu do krajów, gdzie obecnie występuje najwięcej zakażeń wariantu delta koronawirusa. Wśród nich Wielka Brytania, Turcja, Gruzja i Cypr. Osoby, które podróżują do tych państw i nie są objęci wyjątkami, mogą otrzymać grzywnę w wysokości 5 tys. szekli (ponad 5,9 tys. zł) oraz są kierowane na przymusową kwarantannę po powrocie.  

RadioZET.pl/The Times of Israel