Zamknij

Trzęsienie ziemi na Alasce. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

29.07.2021 09:20
Trzęsienie ziemi na Alasce
fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi o sile 8,2 w skali Richtera nawiedziło w czwartek wybrzeże Alaski. Na razie nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach. Amerykańskie służby wydały ostrzeżenie przed tsunami.

Trzęsienie ziemi na Alasce miało swoje epicentrum w odległości ok. 90 km na południowy wschód od miejscowości Perryville, na głębokości 35 km - podała amerykańska agencja naukowo-badawcza. Do wstrząsów doszło w środę o godzinie 22:15 czasu miejscowego (godz. 8:15 w czwartek czasu polskiego). Odnotowano siedem wstrząsów wtórnych, w tym dwa o magnitudzie przekraczającej 6.

Trzęsienie ziemi na Alasce. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (NTWC) wydało ostrzeżenia dla południowych części półwyspu i obszarów przybrzeżnych Pacyfiku. Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku (PTWC) ogłosiło alerty dla amerykańskiego stanu Hawaje i wyspy Guam w południowej części archipelagu Marianów w Mikronezji - podaje Reuters. 

''Seria potężnych fal i silnych prądów może uderzyć w pobliskie wybrzeża. Jesteś w niebezpieczeństwie. Uciekaj od wód przybrzeżnych. Przejdź teraz na wyżyny lub w głąb lądu. Trzymaj się z dala od wybrzeża, dopóki lokalni urzędnicy nie stwierdzą, że możesz bezpiecznie wrócić'' - brzmiał komunikat alarmowy wysyłany na telefony. Sytuację monitorują także służby japońskie i nowozelandzkie.

Zobacz także
Wielkie gradobicie we Włoszech
Ogromny pożar w Turcji

RadioZET.pl/Reuters