Zamknij

Trzęsienie ziemi na Filipinach. Na nagraniach widać kołyszące się wieżowce

22.04.2019 14:19
Trzęsienie ziemi na Filipinach
fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło w poniedziałek po południu północne Filipiny. Jak podaję zagraniczne media, pięć osób zginęło pod gruzami dwóch budynków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Epicentrum trzęsienia miało miejsce na wyspie Luzon - największej w archipelagu Filipin - ok. 60 km na północ od stolicy kraju, Manili. Ponieważ jednak wstrząs nastąpił na głębokości ok. 40 km, nie był wystarczająco silny, by wywołać tsunami ani spowodować poważniejsze straty, poinformował Renato Solidum, szef Filipińskiego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii.

Tysiące osób opuściło w panice budynki w Manili, a na górskich terenach na prowincji wstrząs spowodował usunięcia się bloków skalnych, które zablokowały drogi.

Na nagraniach zamieszczonych w serwisach społecznościowych widać kołyszące się wieżowce w głównej dzielnicy biznesowej Makati City w stolicy Manili. 

W wyniku trzęsienia ziemi ucierpiało międzynarodowe lotnisko Clark w Pampanga. Port lotniczy będzie zamknięte przez 24 godziny. W tym czasie władze lotniska ocenią szkody. 

Filipiny znajdują się na terenie aktywnym sejsmicznie. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 20 trzęsień ziemi, choć większość z nich nie powoduje wielkich zniszczeń.

Zobacz także

RadioZET.pl/straitstimes.com/PAP