Zamknij
Trzęsienie ziemi na Haiti
  • EN_01489113_1141
  • EN_01489113_1050
  • EN_01489113_0975
  • 10 Zobacz
fot. PAP/EPA/Ralph Tedy Erol

Co najmniej 227 osób zginęło w silnym trzęsieniu ziemi, które w sobotę nawiedziło Haiti. Jednak ofiar może być znacznie więcej. Władze kraju wprowadziły na miesiąc stan wyjątkowy. Wiele budynków legło w gruzach.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 w sobotę rano spowodowało w południowo-zachodniej części wyspy ofiary śmiertelne i straty materialne. - Potwierdzam, że są ofiary śmiertelne, lecz jeszcze nie mamy precyzyjnego bilansu - powiedział AFP dyrektor ochrony cywilnej na Haiti Jerry Chandler. Służby do tej pory podały informację o 227 ofiarach śmiertelnych. 

Premier Haiti Ariel Henry ogłosił w sobotę stan wyjątkowy w kraju na miesiąc. Premier na konferencji prasowej powiedział, że na razie nie zwraca się o pomoc zagraniczną, gdyż nie jest jeszcze znany rozmiar zniszczeń.

Trzęsienie ziemi na Haiti. Potężne zniszczenia

Wśród ofiar śmiertelnych co najmniej 17 osób zginęło w departamencie Grand-Anse, dziewięć w mieście Cayes i trzy w departamencie Nippes - poinformował dyrektor haitańskiej obrony cywilnej Jerry Chandler. Jedną z osób, które poniosły śmierć, jest senator Gabriel Fortune, właściciel wielopiętrowego hotelu "Le Manguier" w Cayes, trzecim co do wielkości mieście kraju.

Duże zniszczenia wystąpiły w ponad 200-tysięcznym mieście Jeremie na południowym zachodzie Haiti. W centrum zniszczone zostały stare jednopiętrowe domy, a z katedry zerwało dach.

Prezydent USA Joe Biden zaoferował Haiti pomoc swego kraju - poinformował Biały Dom. Prezydent "natychmiast zareagował i polecił, aby dyrektor amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej (USAID) Samantha Powers ją koordynowała" – oznajmił dziennikarzom urzędnik Białego Domu.

Haiti, najuboższy kraj w obydwu Amerykach, jest podatny na trzęsienia ziemi i huragany. W 2018 roku dotknęło go trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9, w którym zginęły dziesiątki ludzi. Wcześniejsze trzęsienie ziemi, w 2010 roku, o magnitudzie 7,1, zniszczyło stolicę kraju Port-au-Prince i kosztowało życie ok. 300 tys. ludzi.

Krajowe Centrum Huraganów przewiduje, że w poniedziałek w nocy, lub we wtorek rano do Haiti dotrze tropikalny huragan Grace. Do trzęsienia ziemi doszło ponad miesiąc po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise'ego, które pogrążyło kraj w politycznym chaosie. 

RadioZET.pl/PAP