Zamknij

Silne trzęsienie ziemi na Haiti. Polscy strażacy postawieni w stan gotowości

14.08.2021 15:57

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 stopni w skali Richtera odnotowano na zachodzie Haiti. Nie ma informacji o ofiarach i rannych. Ostatnie tak silne wstrząsy w tym karaibskim państwie miały miejsce 11 lat temu. Kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej postawiło polskich strażaków w stan gotowości.

Trzęsienie ziemi na Haiti
fot. William Farrington / Polaris/East News (ilustracyjne)

Trzęsienie ziemi zostało zarejestrowane w sobotni poranek czasu miejscowego. Według US Geological Survey, wstrząsy o magnitudzie 7,2 stopni w skali Richtera miały epicentrum 8 km od miasta Petit Trou de Nippes, położonego około 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince. 

Po trzęsieniu wydano ostrzeżenia przed tsunami na Karaibach. Agencja Reutersa przypomniała, że Haiti nadal nie odbudowało się w pełni po ostatnim silnym trzęsieniu ziemi z 2010 r., w którym zginęło setki ludzi oraz wiele budynków zawaliło się z powodu złego stanu technicznego. Sobotnie trzęsienie było silniejsze niż to sprzed 11 lat.

Trzęsienie ziemi na Haiti. Polscy strażacy w stanie gotowości

Agencja Reutersa podaje, że w mediach społecznościowych publikowane są pierwsze zdjęcia po wstrząsach. Choć nie da się ich obecnie zweryfikować, to pokazują w gruzach domy i część kościoła w mieście Jeremie. Trzęsienie odczuli również mieszkańcy Kuby i Jamajki.

Jak podała na Twitterze Komenda Główna Polskiej Straży Pożarnej, po silnych wstrząsach na Haiti w stan gotowości zostali postawieni polscy strażacy. "W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo - ratowniczych PSP działających w ramach #USAR POLAND i #MUSAR POLAND" - napisano.

Haiti w ostatnich tygodniach znajduje się również w kryzysie politycznym po zabójstwie prezydenta państwa Jovenela Moise w lipcu tego roku. Karaibski kraj należy również do najbiedniejszych w regionie. 

RadioZET.pl/Reuters