Zamknij

Silne trzęsienie ziemi u wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii. Ostrzeżenie przed tsunami

Redakcja
05.12.2018 08:25
Silne trzęsienie ziemi u wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii. Ostrzeżenie przed tsunami
fot. AFP

Silne podmorskie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło w środę Południowy Pacyfik, niedaleko wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) wydało ostrzeżenie przed „niebezpiecznymi falami tsunami”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na razie nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi pod dnem morza miało miejsce dość płytko – na głębokości ok. 10 km i 155 km na wschód i południowy wschód od Wysp Lojalności, grupy wysp stanowiących jedną z trzech prowincji Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji – poinformowało PTWC.

Zobacz także

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) do wstrząsów doszło 168 km na wschód od Tadine w Nowej Kaledonii. Następnie miało miejsce co najmniej pięć wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,6 do 6,0 – podaje agencja AP.

„Niebezpieczne fale tsunami wywołane tym trzęsieniem ziemi są możliwe w odległości 1000 km od epicentrum wzdłuż wybrzeży Vanuatu i Nowej Kaledonii” – poinformowało PTWC. Centrum sprecyzowało, że wzdłuż wybrzeży Vanuatu i Nowej Kaledonii mogą wystąpić fale tsunami od jednego do trzech metrów wysokości, a na Fidżi fale do jednego metra.

Według PTWC nie ma zagrożenia tsunami dla Hawajów.

Media informują, że w stolicy Vanuatu, mieście Port Vila, były odczuwalne wstrząsy o średnim natężeniu.

RadioZET.pl/PAP/BM