Zamknij

Ogromna tragedia w Afganistanie. Szybko rośnie bilans ofiar po trzęsieniu ziemi

PAP
22.06.2022 14:55
Trzęsienie ziemi w Afganistanie
fot. PAP/EPA/STRINGER

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na wschodzie Afganistanu wzrosła do 1000, a 1500 osób jest rannych - poinformowała w najnowszej aktualizacji afgańska agencja Bakhtar. Wcześniej władze państwowe podawały liczbę ponad 950 zmarłych i 610 rannych.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie o magnitudzie między 5,9 a 6,1, do którego doszło w środę w godzinach porannych, jest najbardziej śmiercionośnym kataklizmem tego typu w kraju od 20 lat - pisze Reuters. Tylko w jednym dystrykcie graniczącej z Pakistanem prowincji Chost w katastrofie zginęło co najmniej 25 osób, a 95 zostało rannych.

Przedstawiciele afgańskich władz podkreślili wcześniej, że liczba ofiar będzie wzrastać w miarę napływania informacji z odległych, położonych w górach wiosek.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Bilans ofiar wzrósł do 1000

Pakistańskie obserwatorium meteorologiczne oceniło, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w afgańskiej prowincji Paktika, około 50 km na południowy zachód od miasta Chost. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy Pakistanu-Islamabadzie.

Zdjęcia w afgańskich mediach ukazują zrównane z ziemią domy i przykryte kocami ciała leżące na ziemi. Na miejsce katastrofy wysłano helikoptery w celu dotarcia do rannych i zaopatrzenia w lekarstwa i żywność.
Afgański premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie kryzysowe w pałacu prezydenckim w Kabulu w celu skoordynowania pomocy humanitarnej. Premier Pakistanu Shahbaz Sharif złożył Afgańczykom kondolencje, zapewniając o wysłaniu pakistańskiej pomocy do kraju.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie
fot. PAP/EPA/USGS/Trzęsienie ziemi w Afganistanie

Sejsmolog Robert Sanders przekazał w komentarzu dla AP, że na dużą liczbę ofiar i szkód, jakie wyrządziło trzęsienie, wpływa znaczna gęstość zaludnienia regionu, w którym nastąpiła katastrofa. W większości świata trzęsienie o takiej magnitudzie nie wyrządziłoby tak ogromnych zniszczeń - komentuje AP.

Górzysty Afganistan oraz region Azji Południowej, rozciągający się wzdłuż łańcucha górskiego Hindukusz, którego nazwa oznacza "zabójca Hindusów", są od dawna narażone na niszczycielskie trzęsienia ziemi. Duże tereny Azji Południowej są aktywne sejsmicznie, ponieważ płyta tektoniczna znana jako płyta indyjska przesuwa się na północ w kierunku płyty eurazjatyckiej.

RadioZET.pl

C