Meksyk - trzęsienie ziemi
  • net-epa08504695
  • EN_01433880_1885
  • mid-epa08504707
  • 5 Zobacz
fot. PAP/EPA/Daniel Ricardez

Ludzie wybiegali na ulice, ziemia rozstępowała się pod nogami. "Dwie minuty tortur"

Magdalena Barszczak
24.06.2020 10:19
Meksyk - trzęsienie ziemi
  • net-epa08504695
  • EN_01433880_1885
  • mid-epa08504707
  • 5 Zobacz
fot. PAP/EPA/Daniel Ricardez

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek południowy Meksyk. Co najmniej 6 osób nie żyje, są ranni. Ziemia rozstępowała się pod stopami, a mieszkańcy wybiegali na ulice. Kilkaset budynków zostało zniszczonych.

Wstrząsy o magnitudzie 7, 5 odczuwalne były w stolicy kraju, mieście Meksyk. Jak podały meksykańskie służby geologiczne, epicentrum trzęsienia znajdowało się 23 kilometry na południe od miejscowości Crucecita, położonej na wybrzeżu Pacyfiku w stanie Oaxaca, natomiast hipocentrum na głębokości pięciu kilometrów.

Wiele budynków jest uszkodzonych. W miejscowości Salina Cruz trzęsienie spowodowało pożar w tamtejszej rafinerii i śmierć jednego z pracowników. W górskich rejonach stanu Oaxaca od świata odciętych zostało wiele wiosek, gdyż osuwające się ze zboczy skały zasypały drogi.

Zobacz także

Trzęsienie ziemi w Meksyku. "Straciliśmy wszystko w jednej chwili"

Trzęsienie odczuwalne było także w kilku południowych dzielnicach miasta Meksyk. Agencje piszą, że w stolicy rozległy się syreny alarmowe, a tysiące ludzi wyszły na ulice. W niektórych częściach miasta odcięte zostało zasilanie elektryczne.

Żywioł zniszczył około 200 domów. Świadek agencji Reuters w kurorcie Crucecita na wybrzeżu Pacyfiku widział mieszkańców stojących przed domami przez kilka godzin, obawiających się śmiertelnych wstrząsów wtórnych.

Straciliśmy wszystko w jednej chwili. To praca naszego życia

- mówił Vicente Romero, właściciel sklepu, którego dom doznał uszkodzeń konstrukcyjnych.

30-letni Miguel Candelaria pracował przy swoim komputerze w domu rodzinnym w mieście Juchitan w stanie Oaxaca, gdy zatrzęsła się ziemia. Wybiegł z krewnymi na zewnątrz i zobaczył kołyszący się i odkształcony chodnik.

Nie mogliśmy iść ... ulica była jak guma do żucia

- relacjonował.

26-letnia nauczycielka z Juchitan Eunice Pineda nazwała trzęsienie ziemi „dwiema minutami tortur”. Tyle czekała, obawiając się, że jej dom się zawali.

W 2017 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło środkowy Meksyk, spowodowało śmierć 355 osób w stolicy i kilku okolicznych stanach.

Położony na spojeniu trzech płyt tektonicznych Meksyk jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Szczególnie duże ryzyko występuje w stolicy, położonej na byłej wyspie, która scaliła się z otaczającymi ją brzegami jeziora.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Reuters