Zamknij

Turcja: Dziewięć osób skazanych na dożywocie za udział w zamachu

Redakcja
03.08.2018 20:18
W zamachu w Ankarze zginęły 102 osoby
fot. Polaris/East News

Turecki sąd skazał w piątek na kary dożywotniego więzienia dziewięć osób, które oskarżono o udział w ataku terrorystycznym w Ankarze w 2015 roku, w którym zginęły 102 osoby - poinformowała turecka agencja Anatolia.

Według Anatolii dziewięć osób oskarżonych o udział w ataku zostało skazanych na dożywocie oddzielnie za każdą ofiarę zamachu. Każda z nich została także skazana za "próbę obalenia porządku konstytucyjnego".

Zamach w Ankarze

Samobójczy zamach miał miejsce 10 października 2015 roku przy dworcu kolejowym w stolicy Turcji. Zginęły 102 osoby, a około 400 zostało rannych. Agencja AFP podkreśla, że był to najtragiczniejszy atak terrorystyczny w dziejach nowożytnej Turcji.

Do eksplozji dwóch bomb doszło tuż przed rozpoczęciem pokojowego protestu Demokratycznej Partii Ludowej przeciwnej odnawianiu konfliktu pomiędzy władzami kraju a bojownikami kurdyjskimi. Ówczesny premier Turcji Ahmet Davutoglu uważał, że zamachu dokonało Państwo Islamskie, ale nigdy nie udało się tego potwierdzić.

W związku z zamachem i podejrzeniami o powiązania z Państwem Islamskim turecki sąd do tej pory skazał 36 osób, które zostały oskarżone o "zabójstwo, członkostwo w organizacji terrorystycznej i dążenie do zmiany porządku konstytucyjnego".

RadioZET.pl/PAP/KS