Zamknij

Zakaz opuszczania domów w Turcji przez dwie doby. Ludzie walczą o chleb [WIDEO]

11.04.2020 14:13
z powodu koronawirusa ludzie walczą o chleb
fot. kadr z wideo

Rząd turecki zakazał w piątek mieszkańcom 31 największych miast kraju, w tym Stambułu i Ankary opiuszcznie domów przez najbliższe 48 godzin w ramach walki z pandemią koronawirusa. Zakaz obowiązuje od północy w piątek do północy w niedzielę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według źródeł poinformowanych władze są zaniepokojone, że wobec pięknej wiosennej pogody, przewidywanej na rozpoczynający się weekend, wielu ludzi zignoruje zalecenia pozostania w domu. Minister zdrowia Fahrettin Koca wezwał ludność aby nie ulegała pokusie i pozostała w domach.

- Wzywamy wszystkich obywateli aby zastosowali się do weekendowego zakazu, nie wywołując paniki - napisał na Twitterze rzecznik rządu Fahrettin Altun.

Wcześniej zarządzono, że wszystkie osoby powyżej 65 roku życia i te, które nie skończyły 20 lat muszą pozostawać w domach.

W Turcji szkoły i placówki usługowe oraz kawiarnie i restauracje są zamknięte, wstrzymano międzynarodową komunikację lotniczą i ograniczono możliwości podróżowania po kraju. Zawieszono też masowe zgromadzenia religijne. Jednak wiele firm i urzędów pracuje normalnie a ich pracownicy codziennie udają się do pracy.

Jak informują media, wkrótce po opublikowaniu zarządzenia władz, w Stambule, mieście liczącym 16 mln mieszkańców, wiele osób pobiegło do sklepów aby zaopatrzyć się w żywność i napoje.

- Ludzie biją się przed piekarnią o chleb. Nawet jeśli się nie pozabijają, to nie zachowują dwóch metrów odległości, zalecanych podczas pandemii koronawirusa - powiedział w rozmowie z Polsatem News jeden z Polaków mieszkających w Turcji.

Burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu, członek głównej partii opozycyjnej, skrytykował wprowadzenie zakazu bez uprzedzenia.

Minister Koca poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji zmarło 98 osób zakażonych koronawirusem podnosząc bilans śmiertelnych ofiar do 1006. Liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 4747.

Do tej pory 2423 osoby uznano za wyleczone, z czego 281 w ciągu ostatniej doby. Wykonano ponad 300 tys. testów.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP, polsatnews.pl